damla ayakından nasıl kurtarılır

Bırakma ayağı, kişinin ayak ve ayak parmaklarını yerden kaldıramamasına neden olan bir durumdur. Çoğunlukla omurganın omuriliğinde — düşük sırtta — uzatılmış basınçtan kaynaklanır ve yeterince erken tedavi edilirse tersine çevrilebilir. Bırakma ayağı inme, Parkinson hastalığı, şeker hastalığı veya peroneal sinir travması gibi nörolojik durumlardan da kaynaklanabilir. Bu durumlarda, hasar genellikle kalıcıdır. Birkaç egzersiz, dorsifleksörleri güçlendirecek — ayaklarınızı yere indiren kaslar — ayağınızdan kurtulduğunuz sürece —.

Yürürken, ayak bileği ortezi (AFO) giyin. Bu destek, sağlam plastikten yapılmış ve ayağının altını örter ve buzağı boyunca yukarı çıkıyor. Ayak bileğinizi nötr konumda tutacak ve ilerlediğinizde ayak parmaklarınızı yakalamayı ve yakalamanızı önleyecektir. AFO, bir doktor tarafından reçetelenir ve kalifiye bir sağlık uzmanı tarafından takılır.

Arkanıza yaslanın. Sayfayı ayağınızın etrafına sarın ve her elinizde her iki ucunu da tutun. Ayağınızı kafanıza doğru çekin ve 10 saniye basılı tutun. 10 kere tekrarlayın ve üç set kadar çalışın. Bu, ayak bileğini hareket ettirmek için esnek olması gereken ayak bileği eklemini ve tendonları gerginleştirecektir.

Yatırın ve sayfayı ayağınızın çevresinde tutun. Kaslarınızı kullanın ve ayak bileğinizi başınıza doğru bükmek için ayak parmaklarını ve ayaklarını çekmek için sayfaya yardım edin. Bu konumu 5 saniye süreyle basılı tutun. 10 kere tekrarlayın ve üç kümeye kadar çalışın. Bu kolaylaştığında, sayfanın yardımı olmaksızın aynı uygulamayı yapın.

Ayaklarınızı yere yatırarak bir sandalyeye oturun. Topuklarınızı yerde tutarken ayak parmaklarınızı ve ayaklarınızı tavana doğru kaldırın. 5 saniye basılı tutun ve 10 kere tekrarlayın. Üç takıma kadar çalışın.

Egzersiz bandını yarıya katlayın ve sonunda onunla bir düğüm oluşturun. Bir kapıyı açın ve düğümlü ucu kapının menteşe ucundan aşağıya gelecek şekilde yerleştirin ve sonra kapıyı kapatın. Zemine oturun ve bandı ayağınızın üzerine geçirin. Direniş hissedinceye kadar kafanıza doğru çekin ve 5 saniye basılı tutun. 10 kere tekrar edin. Sırayla üç set tamamladığınızda, zorluğu artırmak için daha yüksek bir direnç bandına geçin veya mevcut bandın uzunluğunu kısaltın.