evde tavuk yetiştirme

Yurdunu ucuz yemle bulabilir veya kendin yapabilirseniz, evinizde tavuk yetiştirmek, taze yumurta ve kanatlı eti almak için ekonomik bir yoldur. Ancak tavuklar canlılar ve bakım gerektiriyorlar. Bu, doğru beslemeyi almak, tavuklara yeterince temiz alan vermek, bunları elementlerden korumak ve doğal davranışlarını göz önüne almak demektir. Bu faktörler, ister tek bir tavuk ister bütün bir sürü yetiştirmeniz olsun olursa olsun geçerlidir.

Belediyenizin tavuk sahibi olma lisansı gerektirip 요구mediğini öğrenmek için yerel polis departmanınız veya hayvan kontrol ofisinizle görüşün. Birçok bölgede, acre başına sahip olabileceğiniz tavukların sayısı üzerinde sınırlamalar vardır, bazıları ise bir ücret almaktadır. Diğerlerinin sınırları yoktur. Gerekirse izin için başvurun.

Bebek civcivlerini tutacak bir ısıtılmış kap koyun. Eski bir kutu ya da plastik küvet iyi çalışır. Kabı ahşap fıçı veya saman ile hizalayın ve civcivleri sıcak tutmak için bir ısı lambası yerleştirin.

Piliçlerine her gün civcivler için su ve yem formülü verin. Yem yaklaşık yüzde 20’lik bir protein oranına sahip olmalı ve civcivlerin Marek hastalığı ve Coccidiosis gibi hastalıkları savuşturmasına yardımcı olmak için ilaç verilmelidir. Marek hastalığı, iç tümörlere neden olan bir virüstür; koksidiyoz, bağırsak parazitlerinin neden olduğu ölümcül bir durumdur. Yem kaplarında civciv başına 2.5 inçlik, su kaplarında ise 1 inç olmalıdır. Piliç büyüdükçe aralığı ayarlayın ve piliç kabını temiz tutun.

Tavuklarınıza çubuklar, bir iple bağlı bir ışın veya birkaç renkli kayalık gibi oynamak için bazı öğeler verin. Tavuklar tutulursa, birbirlerine sertçe vurma olasılığı daha düşük olabilir.

Piliçlerini rutin olarak tutun. Bu, sana alışması ve kokunu tanımasına yardımcı olur ve bu da daha sonra agresif davranışların önüne geçebilir ve onları tavuk gibi kullanmalarını kolaylaştırabilir.

Tavuk kümesini saman ile sırala. Roppaj raflarını kümese koyarsanız, zaten yoksa. Bunlar, tavukların döşenmeden döşenmesine izin verecek bir yer sağlayacaktır. Kümese en az bir yumurta katmanı (özellikle döşeme için tasarlanmış bir metal kıvrım kümesi) koyun. Tabaka tavuklara yumurta bırakmak için güvenli bir yer verir; yumurtaların kolay toplanabilmesi için yumurtaların tezgahın önüne doğru dönmesini sağlar.

Kabı büyüttükten sonra civcivlerini konteynerden kümese aktarın. Bu noktada kümeste hala bir ısı lambasına ihtiyacınız olabilir. Tavuk başına 2 metre kare alana izin verin.

Piliç büyüdükçe besleme oranlarını değiştirin. Tavukların sonunda çakıl taşları veya ezilmiş istiridye kabuğu gibi kumlara ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Tavuklar kumları midye bölgelerinde depolar ve sindirim için yiyeceklerini öğütmeye yardımcı olurlar. Yulaf ezmesi üzerine başlatılan civcivler kuma ihtiyaç duymazlar, ancak tahıllara erişebilecek genç civcivler ufak çaplı civcivler için tasarlanmış kumlara sahip olacaklardır. Mısır ve tahıl zımba tüyleridir, ancak tavuklarınız aynı zamanda protein hatalarına da erişebilir ve marul gibi taze bitkiler yiyecektir. Mümkünse, kediler veya rakunlar gibi tavuklara zarar verebilecek hayvanlar için uyanık tutarak her gün serbest aralık bırakmalarını sağlayın; bunu kentsel bir bölgede yaşıyorsanız, yapmanız mümkün olmayabilir. Tavuklara sebze ve meyve hurdalarını masadan, örneğin muz ve elma kabukları gibi verin; hatta yumurta kabukları yemde geri dönüştürülebilir. Güçlü kabuklu yumurtaları yapmak için tavuklarınıza bol miktarda kalsiyum, fosfor ve D vitamini gerekir.

Tavuğu tam yuva yapacak kadar temiz saman koyarak kümeyi gerektiği gibi temizleyin.

Komposto kazıklar, tavukların yemeleri için mükemmel böcek ve kurba kaynaklarıdır. Toprağı havalandırırlar, böylece kompostun daha çabuk ayrışmasına neden olurlar.

Tavuklar yatmaya başladığında günlük yumurtaları kontrol edin. Tavuklar bazen yumurta avlamazlarsa bunları toplayamazlarsa ve yumurta gibi yumurta daima orada olduğunu biliyorsa rakunlar kümese girmeye çalışırlar. Günlük koleksiyon, yumurtaların yiyebilecek kadar taze olmasını sağlar. Tavşanların küçük bir sürüsü günde bir düzine yumurta üretmek normaldir, ancak bazı günlerde yumurta çıkmazsa şaşırmayın.

Özellikle erkekler için agresif davranış işaretlerine dikkat edin. Tavuklar, sürüyü organize tutmak ve korumak için erkekler yokken dahi doğal bir germe düzenini geliştirecektir. Tavuklarınız sürüden bir tavuk seçerse ve özellikle bu kuşa karşı acımasız davranırlarsa, istismar edilen tavukları sürüden ayırın. Aksi halde tavuğu kaybedebilirsiniz.