aynı anda iki türkiyeli göğsü kızdırma

İki türkiye göğüsünün pişirilmesi size bütün bir türkiyede, ancak tüm beyaz ette aynı miktarda et verecektir. Kavurma türkiye ona zengin bir lezzet katar ve bu Şükran Günü sever için en yaygın hazırlanma yöntemidir. Birçok kişi türkiyeyi çok uzun süre pişirirken göğüs etini kuruturken kavurma konusunda sorunlarla karşılaşmaktadır. Bakmak için bir et termometresi kullanarak, bundan kaçınınız; bu türkiyenin göğüslerini, bakterileri öldürmek için güvenli bir şekilde pişirildikten sonra fırından çıkarmanız gerektiğini söyleyecektir. En iyi sonuçları elde etmek için aynı anda iki türkiyedeki göğüsler pişirin, göğüslerini kabaca aynı boyutta kullanın.

Fırını 325 Fahrenhayt dereceye kadar önceden ısıtın.

İki türk göğüsünü et tarafı yukarı bakacak şekilde bir fırın tepsisine yerleştirin. Tarzınıza göre hindi göğüslerini hazırlayın.

Büyük göğüsün ağırlığına dayanılarak türkiye göğsü kızartın, ancak toplam pişirme süresine 15 dakika ekleyin. Örneğin, 4 lb’lik bir yemek pişiriyorsanız. türkiye göğsü ve 3½ lb. türkiye göğsü, 4 lb’lik pişirme süresini kullanın. meme. 2-3 lb’ye kadar pişirin. göğüsler 1 3/4 ila 2 1/4 saat; 4-6 lb. 1 3/4 ila 2 1/2 saat veya 6 ila 12 lb arası göğüsler. göğüsler için 2 1/2 ila 3 3/4 saat.

En büyük göğsün en kalın kısmına et termometresi probu yerleştirin.

170 derece Fahrenheit okunduğu zaman fırın türkiye göğsü çıkarın.