buz orkideğini nasıl repotüreceğim

Orkide, uzun çiçek sapları ve çiçek yığınları taşıyan zarif bitkilerdir. Just Add Ice şirketi, buz küpleri ile sulamanızı tavsiye ettiği phalaenopsis orkide satıyor. Bunlar, yeterli sıcaklığa ve neme, saksı sıkma ortamına ve iyi beslenmeye ihtiyaç duyan sıcak büyüyen orkidelerdir. Sadece Add Ice orkide de en az iki yılda bir yeniden renklendirmeyi gerektirir. Just Add Ice orkide’sini doğru zamanda ve başarılı bir şekilde büyümeye devam etmek için doğru bir şekilde özen gösterin.

Kökleri potunu aştığında, ya da büyüyen ya da çiçek açmayı bıraktığında, sadece Add Ice orkidesini tekrar sıkın. Eğer orkid 1-2 yaşındaysa, büyüyen veya çiçek açan alışkanlıklardan bağımsız olarak repotur. Bu işlemi, şubattan haziran ayına kadar tamamlayın; böğürtlenler kaybolup bitki uyurken girer.

Önceden yeni bir kap hazırlayın. Bir drenaj deliği olan ve orkidenin eski potundan bir boyut daha büyük bir kap seçin. Çaydanlık, turba yosunu, orkide saksıları karışımı, vermikülit, çakıl, kabuklu ya da başka bir toprak harici saksı aracı ile yarım dolu potu doldurun. Orkide, iyi drenaj ve havalandırma için gevşek havadar malzeme gerektirir.

Ölü yaprakları ve bitmiş çiçek saplarını orkidenden kesin, sonra yan taraftaki tencereyi çevirip saksı malzemesini gevşetmek için hafifçe vurun. Orkide tabanından kavrayın ve hafifçe eski pota hafifletin.

Eski saksı maddesini köklerden temizleyip yaydın. Hastalıklı veya kırık kökleri kesin, temizlemek için kök sistemini akan su altında tutun.

Orkidenin kök sistemini saksı hazırlama ortamının üzerindeki yeni tencereye yerleştirin ve bitkiyi güvence altına almak için köklerin üzerinde ve etrafında daha fazla saksı sıkma ortamı paketi yapın. Saksı yapma ortamı orkidenin tabanına ulaşıncaya kadar potu doldurun, böylece orkidenin eski potasında olduğu gibi yeni pota ile aynı dikim derinliğine sahip olacaktı.

Orkide tabanından hafifçe kaldırarak ekiminizi test edin. Tencere orkideyle birlikte gelirse, iyimser ekim güvencelidir. Tencere düşerse, bitki emniyetini sağlamak için ekim ortamını daha sıkıca paketleyin.

Saksı yapma ortamını yerleştirmek için 1 inç su ekleyin, sonra kuzey veya güney yönündeki pencereye geri koyun. Orkide dolaylı ışıkla en iyi sonucu verir ve doğrudan ışık altında yanabilir.