kemiksiz domuz yuvası nasıl kızartılır

Domuz fileto, bir tatil veya özel günler yemek için mükemmel bir et, ancak hafta sonları akşam yemeği için de iyi çalışıyor. Domuz göbekleri, önceden marine edilmiş haldedir, bu da yoğun bir hafta sonu zaman kazandırabilir, ancak kendi marine etmeniz, tercih ettiğiniz otlar ve baharatların tam karışımını seçmenize izin verir.

Domuz eti istirahatı için marine yapmak için küçük bir zeytinyağı, limon suyu ve otlar ile baharatların bir karışımı karıştırın. En az bir saat kadar marine edilmeli, gecede daha iyi.

Fırını 325 dereceye kadar önceden ısıtın. Tüm belden bir ızgaraya veya rafa yerleştirin ve kavurma tepsisinde yerleştirin. Bir kilo et başına 30 dakika pişirin.

İlk pişirme süresi tamamlandıktan sonra, kasnağın merkezine bir et termometresi takın. Termometre en az 160 derece F okumazsa, kaset tamamen pişmemiş demektir. Dahili sıcaklık 160 dereceye ulaşıncaya kadar, 15 dakikada bir kontrol edinceye kadar pişirmeye devam edin.

Kızılcık, reçel, reçel veya tatlandırılmış yemekler domuz eti eşliğinde eşlik eder.

Eti fırından çıkardıktan sonra etin en az 10 dakika beklemesine izin verin. Hemen dilimlenmiş et çok kuru olacak; meyve sularının yeniden dağıtılması için zaman gerekiyor.

Dilim tercih edildiği gibi. Bütün belden derhal servis yapılmıyorsa, yemek için gereken şeyleri kesin. Domuz kalırsa domuz oldukça fazla rutubet muhafaza edecektir.

Kalan gıdayı çok ince dilimleyin ve sandviçler veya sarılar için kullanın.

Zar ve çorba veya güveçlere fazla et ekleyin.