akciğer ct taraması nasıl okunur

Bir CAT tarama veya BT taraması olarak daha iyi bilinen hesaplanmış bir aksiyal tomografi taraması, birden çok açıyla ardışık olarak alınan çoklu röntgen ışınları kullanarak vücudun iç organlarını görüntülemek için kullanılır. Geleneksel akciğer grafisinde nonspesifik bir görünüme sahip olabilecek hastalıkları teşhis etmek ve izlemek için bir akciğer BT taraması kullanılır. Doktorlar biyopsi sırasında, akciğer dokusunun bir numunesinin elde edildiği mikroskopta incelenmek üzere onlara yol gösterecek bir akciğer BT taraması da yaparlar.

Hastanın tablosunu gözden geçirin. Hastanın klinik öyküsünü okuyun ve ilgili fizik muayene bulgularını not edin. Önemli veriler arasında öksürük, ateş, nefes darlığı ve kanlı balgam bulunmaktadır. Hastanın sigara içip içmediğini öğrenin. Bunlar akciğer BT taramasında hangi anormalliklerin aranacağına ilişkin size yol gösterecektir.

Negatoskop üzerine hastanın akciğer BT taramalı filmlerini koyun. Filmde belirtilen hastanın adının, yaşının ve cinsiyetinin hasta listesinde belirtilenlerle aynı olduğundan emin olun. Eğer hastada daha önce akciğer BT taraması yapılmışsa, bunları da koyun.

Akciğer görüntülerinin film üzerindeki yönünü belirleyin. En son CT taramaları, görüntü dilimlerinin nasıl elde edildiğine bağlı olarak üç yönünde alınan akciğer görüntülerini görüntüleyebilir; • Eksenel görünüm: üstten alta • Coronal görünüm: önten arkaya • Sagittal görünüm: yan yana Görüntü dilimleri genellikle 1 cm aralıklarla elde edilir. Bu, çoğu hastada akciğer anormalliklerini göstermek için yeterlidir. Bununla birlikte, bir pulmoner nodül gibi şüphelenilen lezyonun küçük olduğu durumlarda, yüksek çözünürlüklü BT ile elde edilen 1 ila 5 mm’lik kesimlerin daha ince olmasını istersiniz.

İnsan anatomisi atlasınızın rehberliğinde akciğerlerin yapılarını belirleyin. Herhangi bir anormalliği kaçırmamak için sistemli bir şekilde ilerleyin. Örneğin, üstten alta doğru ve her bir akciğerin çevresinden merkeze veya öbür ucuna geçmeyi seçebilirsiniz.

Hilumu kontrol edin. Burada bronşlar (büyük hava yolları), pulmoner arterler ve damarlar (büyük kan damarları) ve sinirler giriyor. Lenf düğümlerinin genişlemesinin yanı sıra çaplarındaki değişiklikleri de araştırın.

Çoğu akciğer CT taraması artık DICOM olarak bilinen dijital bir formatta mevcuttur ve Tıp’da Dijital Görüntüleme ve İletişim’dir. Bilgisayarınıza kurulu bir DICOM görüntüleyici kullanarak akciğer yapılarını daha iyi görselleştirebilir ve görüntü ayarlarını gerektiği gibi ayarlayabilirsiniz.

Akciğer parankimini inceleyin. Hava yollarının dallanmasını takip edin. Bunlar beyazdan gri noktalara ve taramalı havayı temsil eden siyah arka plana karşı çizgilerdir. Normalde, merkezden akciğerin çevresine geçerken solunum yolları hafifleşir. Hava yolları, beklenenden daha belirginleşebilir veya bir akciğer segmenti çöktüğünde kaybolabilirler. Akciğer dokusunun normal anatomisini bozan bir kitle görebilirsiniz.

Pulmoner plevra muayene edin. Plevra akciğerlerinizi örter. Hastalık durumlarında akciğerin bağımlı bölümlerinde pıhtı kalınlaşması ve kan veya sümük gibi sıvı birikimi gözlemleyebiliyor olabilirsiniz. Kitleler plevradan da kaynaklanabilir.

Tanıınızı yazın. Anormal bulgularınızın yanı sıra ilgili negatif bulguları belirtin. Akciğer BT taramasında fokal anormallikler görürseniz, konumlarını belirtin ve mümkünse ölçümlerini yapın.