alkolün etkilerini nasıl azaltabilirim?

Barda bir gece veya arkadaşlarınızla uzunca, yavaşça akşam yemeği yiyeniz genellikle alkol içerir. Bazı geceler boyunca hepiniz takılmanıza izin verebilirsiniz, bazen kolaylaşmak istersiniz – belki de erken bir toplantınız olur ya da yatmadan önce çocuklarını okumak için oldukça ayık kalmanız gerekir. Sizi sarhoş etmekten kurtaracak hiçbir sihirli hapınız yokken, birkaç önlem alkolün etkilerini azaltacaktır.

Bir şeyler yemek. Alkolün kan dolaşımına girdiği midede ve ince bağırsaktaki yiyecekler etkisini zayıflatarak emilimini yavaşlatmaya yardımcı olur. British Broadcasting Corporation, bazı araştırmaların, özellikle yağlı ve zengin yiyeceklerin, vücudunuzun alkol ile uğraşmasını kolaylaştıran süreci yavaşlattığını bildiriyor.

Saate bak. Genel bir kural, vücudunuzun saat başı en az dört saat boyunca bir içeceği kolayca işleyebilmesidir. Bu orandan çok uzak kalmazsan, sarhoş olmayacaksın.

Alkol içeriği düşük veya yüksek olan içecekler içirin. Vücut, hacimce yüzde 10 ila 30 alkol içeceğinden alkolü en kolay emer. Sindirim sistemi, çoğu birada bulunan gibi yüzde 10’un altındaki oranlarla zaman alır. Yüksek oranlar, yüzde 30’un üstünde, gastrointestinal sisteminizi tahriş eder, bu yüzden daha fazla mukus üretir. Bu emilimini yavaşlatır.

İyi dinlenmiş olarak akşam hazırlayın. Eğer yorgun iseniz, karaciğeriniz alkol işleme konusunda daha yavaştır, yani daha yüksek bir kan-alkol içeriğine sahip olursunuz. Yorgun olmak alkolün bir depresan etkisi de büyütür.

Duman. Tabii ki bu sağlık açısından çok kötü bir tavsiyedir, ancak BBC, nikotinin alkolü kan dolaşımına emilimin ana alanı olan bağırsak yoluna sokmasını engelleyecek araştırmalar yaptığını bildirmiştir.

Akşam boyunca çok fazla su veya alkolsüz içecekler iç. Bu, alkol tüketiminizi yavaşlatmanıza yardımcı olur, hem dolum yaparak daha az içeceksiniz hem de içme hızınızı yavaşlatarak. Ayrıca yatmadan önce bir bardak suya ikram edin. O halde kondisyonunuzu etkilemez, ancak içki ile birlikte gelen dehidrasyonu hafifletebilir ve bu korkunç alkol etkisine, bir kalıntıya neden olur.