bir genç çocuğun hormonal dengesizliğini nasıl algılayabilirim?

Hormonal dengesizlikler genellikle kadınların gelişimi ve yaşlanması ile ilişkilidir. Bununla birlikte, bazı ergen erkeklerde dalgalı testosteron düzeylerinin neden olduğu hormonal dengesizlikler de bulunabilir. Vücuduna neler olup bittiğini anlamak için bir genç çocuğun bu dengesizliklerini tanımanın yanı sıra uygulanabilir olduğunda tıbbi tedaviye başlamasına yardımcı olmak için onu keşfedebilirsiniz.

Egzersiz ve kas gelişimine atfedilmeyen jinekomasti, büyümüş göğüsler için oğlanın göğsüne bakın. Büyümüş göğüsler, kas büyümesi daha sıkılaşacak ve daha belirgin hale gelecekken, çocuğun göğsündeki yumuşak görünümüyle kas gelişiminden ayırt edilebilir. Ek semptomlar genel göğüs bölgesinde emzik hassasiyetinin artması ve hassasiyettir. Jinekomasti genellikle bir ila iki yıl sonra kendiliğinden kaybolacaktır. Çocuk meme büyümesine atfedilen duygusal sorunları yaşadığı sürece tıbbi müdahale gerekli değildir.

Sık sık jinekomasti ile bağlantılı olan ciddi kilo artışına dikkat edin. Testosteronun yetersiz beslenmesi ve aşırı östrojen, olağandışı kilo alımına neden olur. Benzer şekilde, artan kilo alımı, östrojen üretimini daha da artıracak ve böylece genç erkek çocuklarda hormonal dengesizlik döngüsü oluşturacaktır. Egzersiz ve kilo kaybı, daha fazla hormonal dengesizliği gidermeye yardımcı olabilir.

Genç erkek çocuğu, erektil dokusunda sorun yaşarsa sorun. Bu hassas bir sorundur ve oğlan kendini kendisi getirmediği sürece bu konudan ayrılmak istemeyebilirsiniz. Yetersiz testosteron tedariği kendisini fizyolojik olarak erektil disfonksiyon olarak gösterecektir, ki bu tipik olarak ergen erkekler arasında alışılmadık bir durumdur. Dahası, uzamış testosteron eksiklikleri erkek üreme organlarının boyutunun azalmasına neden olabilir.

Gençler için norm olmayan uzun süreli yorgunluk veya depresyon gibi hızlı ruh hali dalgalanmalarının farkında olun. Gençlerin normalde ruh hali değişiklikleri yaşayabileceği için, profesyonel bir istişarede bulunmaksızın bu karar vermek zor olabilir. Bununla birlikte, bir ebeveyn veya bakım verenin fark ettiği aşırı ruh halindeki değişimler hormonal dengesizliğin potansiyel bir belirtisi olarak dikkate alınmalıdır.

Genç erkeklerde hormon dengesizlikleri genellikle bir doktor tarafından reçete edilen bir yama veya enjeksiyon yoluyla bir testosteron dozu ile hafifletilebilir. Egzersiz yapmak, sağlıklı yiyecek tüketmek ve sağlıklı ve aktif bir yaşam biçiminin diğer yönlerini entegre etmek için yaşayan gençler yaşantı risklerini en aza indirebilir testosteron dengesizlikleri.