işini nasıl bırakma – güzel yol

Devam etmenin vakti geldi ya da şu anki işvereninize katlanamıyor olsanız da, annenizin işinizden ayrılmak hakkında söylediklerini dinlemelisiniz: “Asla köprüleri yakalayın”. Bu, ağzı sana vermek zorunda kalan çalışanlar için bile geçerlidir. onların işvereni. Aslında işinizden ayrılmanın ve hala sivil kalmanın bir yolu var. Çıkışta kapıyı çarpmadan “elveda” demenize yardımcı olması için bu ipuçlarını takip edin.

Zaman aşımına uğradı. Ne zaman işinizden ayrılmak istediğinizi planladığınızdan emin olun. Şirketinizin politikasını göz önünde bulundurun; çoğu, en az iki hafta isteyecek, bu da bildirimde bulunulması gereken normdur. Sözleşmenizi kontrol edin, bunlardan birine sahipseniz – bu konudan kurtulmaya çalışmak istemiyorsanız ve bunu yapamayacağınızı öğrenmek istiyorsanız. Ayrıca, çoğu sağlık sigortası ayı sonunda sona erdiğinden, başlayana kadar ayrılmak istemeyebilirsiniz; bu sayede hala birkaç ekstra haftalık kapsama alanı kapabilir.

Yazıya yaz. Patronunuzla en rahat ilişkilere sahip olsanız bile, yazılı olarak ve sözlü olarak bildirimde bulunmak iyi bir fikirdir. Müdürünüzle randevu alabilir veya kendinizi güvende hissederseniz içeri girersiniz. Ona iki hafta önceden haber gönderdiğinizi bildirin ve mektubu kendisine bildirin. Mektubun ayrıntılarına girmemeniz iyi olur; sadece “X tarihi” nden itibaren iki hafta önceden bildirim gönderdiğinizi belirtin.

Sözlü olarak soğumaya devam edin. Mektubunuza kapalı olamasanız da, bunu kesinlikle bizzat yapmak istemiyorsunuzdur. Patronunuz ya da İnsan Kaynakları yöneticiniz neden ayrıldığınızı sorarsa, kariyerinizi başka bir yere ilerletmek istediğinizi belirtiniz. İyi bir patron-çalışan ilişkisine sahip çalışanlar muhtemelen bu değişikliği tartışacak ve hatta yöneticisinin nimetini elde edecek olsa da, onlara ne yapacağınızı söylemek zorunda değilsiniz. Süpervizörün yanında duramasanız da, serinletin. Bu endüstriyi terk ederseniz bile, gelinler yakmak istemezsiniz – sadece sizi rahatsız etmek için nasıl geri gelebileceğini asla bilemezsiniz.

Kibar ol. Patronun kötüleşse bile, onu nezaketen öldür. Kısa bir cevap verin ve kendinizi mazurlayın.

Yardım öner. İşlerimden birine bastığımda, nezaketen benim halefime yararlı ipuçlarını ve ipuçlarını yazdım. Açıkçası, eğer mekana ayak basamıyorsanız, bunu yapmak zorunda değilsiniz. Ancak, barışı korumak istiyorsan, düşünmen gereken bir fikir olabilir. Özellikle patronunuzdan bir referansa ihtiyacınız varsa veya sektörde devam ediyorsanız, insanlar konuşur ve parlak değerlendirmelerden başka bir şey istemezsiniz.

Gül beklemeyin. Doğru olanı yaptın ve daha iyi bir kişi olduysan, patronun yine de seni ateşe atmaya ya da haftanı bitirebileceğini söyleyebilir. Birçok denetçi, bunu yüzünde bir tokatlamak değil, kötü niyeti önlemek için yapar. Ayrıca çalışanların verimli olmasını ve iki hafta geçmesini beklerken pek çoğu olmayacağından emin olmak istiyorlar. Müdürünüz bunu yaparsa, ona teşekkür edin ve barış içinde ayrılın. İstediğiniz zaman, kendi zamanınıza göre bara vurabilir veya bir arkadaşınıza havale edebilirsiniz.