kadınlarda klamidyum semptomlarını tanımak nasıl

Çoğu kadın, düzenli jinekolojik muayeneleri sırasında klamidya ve diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklar (STD) için düzenli olarak test edilir. Chlamydia, her yıl milyonlarca Amerikalıyı etkileyen son derece yaygın bir CYBO olduğu için bu iyi bir uygulamadır. Chlamydia’ya bazen “sessiz salgın” denir, çünkü Chlamydia kadınların yaklaşık yüzde 75’inde semptom üretmez.

Bir ateşin klamidyanın en yaygın semptomu olduğunu bilin. Cinsel ilişki kurduktan 1-3 hafta sonra ani bir ateşiniz varsa, özellikle de bilmediğiniz bir partneriniz varsa, klamidya için test yaptırmalısınız.

Alışılmadık vajinal deşarj arayın. Bulanık, sulu veya kötü kokulu deşarj, klamidyanın bir belirtisi olabilir. Ayrıca, deşarj hacminde şiddetli bir artış da şüphe ile bakılmalıdır.

Uygunsuz kanamanın farkında olun. Menstrüel periyodunuz dışında vajinal kanama yaşarsanız ve ovülasyon yapmazsanız, ortak bir klamidya semptomu yaşıyor olabilirsiniz.

Düzenli bir seferde birden fazla eşinizle seks yapıyorsanız veya partnerlerinizi iyi tanımıyorsanız, cinsel yolla bulaşan hastalıklar için test etme sıklığınızı artırmanız gerekir. Bu koşullar altında her 3-6 ayda bir makul olur.

Pelvik inflamatuar hastalığın (PID) belirtilerini bilin. Klamidya kadınlarda tedavi edilmediğinde PID gelişebilir. PID semptomlarının karın ağrısı, ağrılı cinsel ilişki ve bel ağrısı olduğunu kabul edin.

Ektopik gebelikler, düşük ve gebe kalma zorluğunun hepsi, uzun süre tedavi edilmeyen bir klamidya enfeksiyonu bulgusudur.

Klamidya ile sözleşme yapma şansınızı cinsel ilişkiniz olduğunda prezervatif kullanarak azaltın. Tamamen kusursuz olmasa da, uzun vadeli, tek eşlilikli bir ilişki dışında cinsel yönden aktifseniz, en iyi savunmanız olur.

Kısa bir süre önce cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanan biri varsa, yeni bir cinsel eşi sormaya çekinmeyin. Birisiyle seks yapacaksanız, kendinizi klamidya veya başka bazı cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanma riskiyle karşı karşıya mı kalacağınızı önceden bilmek hakkına sahipsiniz.