karpuz nasıl olgunlaşır

İster inanın ister inanmayın, karpuzlar aslında sebzeler ve salatalık ve kabak ailesinin üyeleridir. Onların dediğine bakılmaksızın, karpuzlar en fazla likopen konsantrasyonu için ev bahçesindeki domateslere ikinci sırada gelir. Likopen, bazı kanserler ve kardiyovasküler hastalıklar dahil birçok hastalığın riskini azaltan bir antioksidandır. Böylece karpuzu yiyin ve yararlarını elde edin. Ama ne yazık ki, karpuz olgunlaşmamışsa bu zor olabilir. Karpuzun bölgede olgunlaşmasına izin vermek en iyisidir, ancak gerekirse yardım etmeniz için son bir çare bulacaksınız.

Asmada olgunlaşmak için karpuzu tek başına bırakın. Bir karpuz olgunluğunun en büyük göstergesi, yere oturduğu tabantır. Yeşil veya beyaz olmamak kaydıyla krem ​​veya sarı renkte olmalıdır. Bir karpuz olgunluğunun diğer belirtileri şunlardır: çizgiler arasında soluk yeşil bir renk, kuru ve kıvrımlı bir tendir, pürüzsüz bir kabuk ve yuvarlak kenarlar.

Çekilmiş, olgunlaşmamış bir karpuzu bir kağıt torbasında sarın. Bu, yanlışlıkla olgunlaşmış kavun elde etmeniz halinde olgunlaşmasına yardımcı olabilir.

Buzdolabında değil, oda sıcaklığında saklayın. Karpuz olgunlaşmış olup olmadığını görmek için birkaç günde bir kontrol edin.