gözün üzerinde şişmeyi nasıl azaltabilirim?

Göz çevresindeki yaralanmalar özellikle çarpıcıdır, çünkü göz çevresindeki doku çok hassastır ve kolayca şişer. Göz yaralanmalarından sonra morluklar ve zedelenmeler, bu makaledeki talimatları izleyerek yardımcı olabilir. Şişkinlik yaralanmadan kaynaklanmıyorsa alerji, konjunktivit veya bir virüsten dolayı gözleriniz kabarmış ve şişmiş olabilir. Göz yaralanmasının tıbbi ilk yardım yeteneklerinizin ötesinde olduğunu düşünüyorsanız, uzman tavsiyesi istemek için acil servise gidin.

Yaralı kişiyi rahatça yere koyun ve pamuklu gazlı bezin içine sarılı bir buz torbasının şişmiş göz bölgesine uygulayın. Buzdolabını iki dakika yerinde tutun, sonra şişmeye neden olup olmadığını anlamak için yaralanmaya dikkat edin. Büzülme belirtisi yoksa, buzluk paketini iki dakika daha yeniden uygulayın.

Alerjik, geç gece veya genel şişkinlik yüzünden bölgedeki bölgenin şişmesi, şişmiş bölgenin üzerine yerleştirilen ve yarım saat boyunca yerinde tutulmuş kullanılan sarkma torbaları veya salatalık dilimleri ile tedavi edilebilir. Genel göz ve yüz şişkinliği, yüzü soğuk suyla sıçratarak hafifletilebilir.

Konjunktivit veya “pembe göz”, bulaşıcı olduğu için tıbbi temalara ihtiyaç duyar ve yakın temas, yatak takımı ve havlular yoluyla yayılabilir. Enfekte yakın çevrelerde ya da diğerleri ile sıkışık koşullarda yaşayabilir. Konjunktivitli çocukların tedavisi bitene kadar evden uzak tutulmalıdır.