altın zinciri satmak nasıl

Altının değeri yükseldiğinde, birkaç yıl önce satın alınan eşyalar, insanlar için ödedikleri paradan çok daha değerli hale gelir. Kırılmış ya da hasar görmüş altın bile yüksek fiyat isteyebilir ve satılan popüler öğelerden biri altın zincirlerdir. Evinizde altın zincir varsa, kolayca nakit para alabilir ve uygun bir para birimi elde edebilirsiniz.

Altın zincirinizin değerini satmadan önce düşünün. En kolay yol, altın zincirin kaç gram ağırlığında olduğunu görmek için bir dijital ölçek kullanmaktır. Ağırlığı öğrendikten sonra, kitco web sitesinde şu anki altın piyasa oranını gram veya troy ons olarak görebilirsiniz (bkz. Kaynaklar). Bu, altın zincirinizin toptan erime değeri hakkında bir fikir verecektir. Değerinin kesin bir ölçüsü değildir, ancak aldığınız tekliflerin orijinal olup olmadığı konusunda size kabaca bir fikir verecektir.

Altın zincirinizi satmak için Craigslist’e bir ilan gönderin. Bu aslında bir gazetede gizli bir reklama sahip olmakla aynı, ancak online ve ücretsiz. Craigslist coğrafi bölgeye göre sıralandığından, reklamınız yerel bölgedeki insanlar tarafından görülecektir; bu da bir birey satışı yapma şansınızı artırır. Yabancılara altın takı satmayı önerirken iyi yargı ve sağduyu kullanın.

Altın zincirinizi yerel mücevher mağazalarına götürün. Bu anlaşılabilir gelebilir, ancak birçok kişi bir mücevher mağazasını eski mücevherleri satacak bir yer olarak düşünmemektedir. Birçok kuyumcu mağazası mücevherinize nakit ödeyecek, özellikle de iyi durumda ve yüksek bir satış değeri için potansiyele sahipse. Mücevherleri kendiniz almayan bir kuyumcu şirketine giderseniz bile, büyük olasılıkla konuyu konsinye satmayı teklif edeceklerdir. Bunun anlamı altın zincirini kendi mağazalarında bırakmanız ve satıldığında sizi arayacak olmasıdır. Sevkıyatta bir eşyayı satarsanız, mağaza satılık bir komisyon alır. Altın zincirinizin satışı için zaman ayırmaya hazır olun.

Mücevher mağazalarından aldığınız sonuçlardan memnun değilseniz, bölgenizdeki rehinceler gözden geçirin. Telefonseverler daima altın satın alacaklar. Sorun şu ki, altın zincirinin perakende değerine uzaktan yakın bir şey ödemek yerine, ağırlık bazında altın satın almayı tercih ediyorlar. Rehincilerle uğraşırken pazarlık yapmaya ve pazarlık yapmaya hazır olmalısınız ve o zaman bile adil bir fiyat olarak kabul edilen şeyleri bulmak zordur.

Altın zincirinizi eBbay gibi bir çevrimiçi açık artırma sitesinde satın. Bu, altın takı satma konusunda popüler bir yöntem. Çevrimiçi açık artırmaların kullanılması, arama sonuçlarınızı yerel bölgenizin ötesine genişletmenize olanak tanır, bu da mantıklıdır, çünkü altın zinciriniz için en çok para ödemek isteyen kişi yakınınızdaki herhangi bir yerde yaşayamayabilir. Çevrimiçi bir açık artırmada altın zincirinizi başarıyla satmanın ana anahtarı, açılış teklifinizi çok yüksek ayarlamamış olmaktır. Faiz çekmek için açılış teklifini düşük tutun ve fiyatı yükseltmek için teklif sahiplerine bırakın.

Birisinin altın zinciriniz için yaptığı ilk teklifi kabul etmek zorunda hissetmeyin. Tüm seçeneklerinizi keşfetmekten çekinmeyin, ardından hangi seçeneğin sizin için en iyisi olduğuna karar verin.