defin sigortası satışı

Hiçbirimiz, bizden vazgeçtiğimizde sevdiklerini faturayla terk etmek istemiyor. Mezar sigortasının, her türden pazarda satılacak bir ürün olduğu ana sebep budur, bu da satış görevlileri için çekici bir seçenek haline gelmiştir. Mezar sigortası satmak için yasal zorunluluklar vardır. Bunlar karşılandığında, çoğu insan defin sigortasını nasıl başarıyla satacağını öğrenebilir.

Eyaletinizin sigorta lisans kuruluna danışın. Mezarın farklı türleri vardır, ancak hepsi esas olarak daimi bir hayat sigortası şeklidir. Gereksinimler eyaletten eyalete değişir, ancak genel olarak hayat sigortası ile ilgili bir kursa girmeniz ve bir sigorta kurulu sınavını geçmeniz gerekecektir.

Tutsak bir acente veya bağımsız bir acenta olmayı tercih edip etmeyeceğinize karar verin. Esirler tek bir şirkette çalışanlar olarak çalışırlar. Bağımsız temsilciler birkaç farklı şirketi temsil edebilir ve aslında kendileri için iş yapmaktadırlar.

Randevu arayın. Çoğu devlet, sigorta acentelerine lisanslarını güncel tutmak için en az bir sigorta şirketi ile aktif bir randevu almalarını ister, ancak şirketler arasında olmanız durumunda genellikle bir yetkisiz kullanım süresi vardır. Spesifikasyonlar için devlet sigorta lisans kuruluna danışın. Tutsak bir aracı olmak istiyorsanız, bu süreç bir sigorta şirketi tarafından işe alındığında sizin için yapılır. Bağımsız bir temsilci olmak istiyorsanız, sizi tayin etmeye istekli defin sigortası şirketlerini bulmanız gerekir. (Bir sigorta şirketi tarafından atanmak, şirketi temsil etmenize ve sigortayı satmanıza izin verdiğiniz anlamına gelir.) InsuranceWorkforce.com gibi internet sitelerinde (“Arama işleri / sigortacılar” bağlantısını kullanarak) acenteleri arayan sigorta şirketlerini arayabilirsiniz , sahip olabileceğiniz sigorta şirketindeki herhangi bir irtibatta bulunarak ya da cenaze direktörlerine hangi şirketlerin tavsiye ettiklerini sorarak.

Potansiyel müşterileri bulun. Bir dizi satış öncü hizmetinden herhangi birinden yol açabilir, ancak gömme sigortasında bunu yapmak için gerekli bulamazsınız. Bir sözleşme imzalamak için yasal yaşta olanların (çoğu eyalette 18 kişi) tanıştığınız herkes potansiyel bir müşteridir. Başparmak kuralı “her zaman araştırma yapmak” dır. İnsanlar nerede olursanız olun, defin sigortası yaptığınızı söyleyin. Her zaman için kartvizit ve randevu defteri bulundurun. İnsanlara defin sigortası olup olmadığını sorun. Götürmezlerse, kapsama ihtiyaçları hakkında onlarla konuşma randevusu ayarlamayı teklif edin. O zaman bir randevu ayarlayamıyorsanız, daha sonra bir randevu ayarlamak için numaralarını alın veya onlara bir kartvizit verin.

Müşterilerle randevu sırasında gömme sigortasına ihtiyaç olduğunu gösterin. Bazı insanlar cenazelerin ortalama 7000 dolardan fazla olduğunu bilmiyorlar. Neredeyse hiç kimse, sevdiklerini, gittikten sonra bu masraflarla yüklemek istemiyor. Buraya dikkat et.

Mezar sigortası satmak. Genellikle bu, bir sigorta sözleşmesinin doldurulması ve birinci prim ödemesinin alınmasını içerir.

Müşteriye işi için teşekkür edip tavsiyeler isteyin. Her istemci bilmediğiniz insanları tanıyor ve nazik olsanız müşteriler sık ​​sık gömü sigortasına ihtiyaç duyacak diğer kişilere tanık olmaya razı olacaklar. Bir müşteri istekte bulunmak isterse, ancak kimseyi düşünemiyorsa “Kiminle kartları oynuyorsunuz?” Gibi sorular sorun. veya “İşten kimi tanıyorsunuz? Kilise?