gut rahatlatmak için

Gut iltihaplı bir eklem hastalığı, birtakım artrit türüdür. Parmaklarda, bileklerde veya dizlerde ağrıya neden olsa da, ayak başparmağının ekleminde sıklıkla akut, sakat kalıcı ağrı olarak kendini gösterir. Gut, eklem ve yakın dokularda ürik asit kristallerinin birikiminin bir sonucudur. Etkilenen deriyi şişirir, kırmızı ve sıcak dokundurur. Bir gut atağından kaynaklanan ağrı can sıkıcı olabilir.

Eğer bir gut saldırısı çekiyorsanız, ayakkabınızı ve çorapınızı ayağınızdan çıkarın ve mümkünse bir kanepeye veya yatağa yatın. Ayağınızı (veya etkilenen bölgenizi) kaldırın ve ağrı azalana kadar dinlenin, daha sonra 24 saat devam edin. Bu esnada, ibuprofen gibi non-steroid anti-inflamatuar bir ağrı kesici kullanın. Tavsiye edilen dozu aşmayın ve böbrek hastalığınız varsa NSAID’leri almayın. Aspirin yerine geçmeyin çünkü gut daha da kötüleşebilir. Enflamasyon ve ağrı azaltmak için etkilenen deriyi buz haline getirin ve sulu kalın.

Mümkün olduğunu hissettiğinizde, gut problemi olduğunu onaylamak için doktora gidin. Doktor, teşhisi doğrulamak için etkilenen deriden sıvı alabilir. Doktorunuz ayrıca kan ve idrar testleri yapabilir ve kan basıncınızı kontrol edebilir; yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve diyabet gibi durumlar gut ile bağlantılıdır. Bazı ilaçlar gutu daha da kötüleştirdiğinden, aldığınız diğer ilaçları sorabilir.

Doktorunuz gut tedavisinde yardımcı olacak ilaç reçete edebilir. Enflamasyonu azaltmak için saldırdıktan iki hafta sonraya kadar Prednison (steroid) almanız söylenebilir. Diğer ilaçlar, örneğin Colchicine, akut gut ataklarını hafifletir. Kolhisyap, gut atağının 12-24 saat içinde alınır. Eğer gut atakları tekrarlarsanız, doktorunuz Allopurinol veya Probenecid reçete edebilir.

Hayvansal proteinler, deniz ürünleri ve alkol gutu daha da kötüleştirebilir, bu nedenle gutunuz varsa, bu gıdaları azar azar ya da tamamen önlemek en iyisidir. Bir gut atağının ortasındaysanız, ürik asit kristallerinizi sisteminizden çıkarmak için bol miktarda su için ve alkolden uzak durun. Aşırı kilolu olma, gut riskinizi artırır; kilonuzu kontrol altında tutmak için ılımlı bir egzersiz planını izleyin.