kızarmış yeşil fıstık nasıl

Yeşil fıstıkları kavurmak, onları bulmak için şanslıysanız, evde yapmak kolaydır. Çiğ yeşil fıstıklar bazen sağlıklı gıda mağazalarında satın alınabilir, ancak taşımayı iyi yapmazlar ve büyüdüğü bir bölgede yaşamak istemiyorsanız edinmek zor olabilir. Bu tarifi, 2 kişiye cömertçe hizmet edecek yaklaşık 1 lb. veya 2 fincan kavrulmuş yeşil fıstık üretir.

Fırın rafını orta konuma getirin ve 350 Fahrenheit’e kadar ısıtın. Bitkisel yağ pişirme spreyi ile ağız kenarlı, sığ kavurma tepsisi püskürterek kenara koyun.

Yeşil fıstığı ılık suyla iyice yıkayıp fazla kir veya artık püskürterek temiz kağıt havlunun üzerine koyun. Kavurmadan önce fındıkların kurumasını bekleyin.

Hazırlanan kavurma tavasının tabanındaki fıstıkları tek bir tabaka içine yerleştirin. Tavayı fırına yerleştirin ve 20-25 dakika kavurun veya kabukları kahverengi, berrak ve kuru olana kadar kavurun.

Yaklaşık 15 dakika sonra, yer fıstığını çikaracak sekilde çalkalayarak ve daha sonra çatlatarak gevrek olup olmadigini test edin. Derinin pul pul ve kuru olup olmadığını kontrol edin ve fıstık eti hafifçe renklendirilir ve parmaklarınızla kolayca tutturulması kolaydır.

Yeşil fıstık henüz yapılmazsa kavurmaya devam edin ve arzulanan doneness’e neredeyse ulaşana kadar her 5 dakikada bir tekrar kontrol edin. Fıstıkları, soğutulurken kuruyemiş pişirmeye devam edeceğinden fıstıkları birkaç dakika önce fırından çıkarın.

Kavrulmuş fıstıkların tüketmeden önce en az 30 dakika soğumasına izin verin. Kalanlar, bir haftaya kadar buzdolabında kahverengi bir kağıt torbaya koyun veya oda sıcaklığında en fazla üç gün süreyle saklayın.

Fıstık yetiştirilen bir bölgede yaşıyorsanız, kabuklu yeşil fıstık satın alabilir veya kavurmadan önce kabukları çıkarabilirsiniz. Kabuklu fıstıkların kavurmadan önce yıkamaları gerekmez ve yalnızca fırında yaklaşık 15-20 dakika gerekir.