ördek yumurtalarını yetiştirme

Evcil ördekler, tavuklardan daha az yaygın olarak evcil hayvanlar ve tarımsal ürünler kadar yararlıdır. Minnesota Üniversitesi Hayvan Bilimleri Bölümü’nden Melvin L. Hamre’ye göre, her yıl yaklaşık 22 milyon ördek yetiştiriliyor (Bkz. Referanslar 1). Tavuklardan çok ortak kuş hastalıklarına karşı dayanıklı, ördekler yiyecek, yumurta veya böcek popülasyonlarını kontrol eden evcil hayvanlar olarak yetiştirilebilir. W. Stanley Coates ve Ralph A. Ernst, “Ördekleri Küçük Sürülerde Yetiştirmek” adlı makalesinde (bkz. Kaynaklar 2) yaygın olarak yetiştirilen ördek ırklarını listeliyorlar. Bunların arasında yaygın Mallard, Muscovy, Pekin, Mandarin ve Hint Runner vardır. Hangisini seçerseniz seçin, ördek yumurtalarını yükseltme süreci benzerdir.

Kuluçka odası olarak görev yapacak sakin ve tenha bir alan seçin (bir termostat ile donatılmıştır).

Termostatı 50-75 derece F arasında bir sıcaklığa ayarlayın. Ördek yumurtaları sıcaklık dalgalanmalarına karşı hassastır.

Nemlendiriciyi, atmosferik nem oranını yaklaşık yüzde 75 seviyesinde tutacak şekilde ayarlayın. Hava çok kuruysa, yumurtalar düzgün bir şekilde kuluçka yapmaz.

Kuluçka süresince sıcaklık ve nem kontrolü çok önemlidir. Sıcaklık, kuluçka lambası altında hiçbir zaman 103 derece F’yi aşmamalıdır ve bağıl nem oranı% 60-65 arasında olmalıdır.

Kuluçka makinesini açın ve kuluçka makinesinin altındaki sıcaklığın 100 derece F’ye yakın olduğundan emin olun.

Ördek yumurtalarını barındırmak için kuluçka makinesinin altında 12 inç uzunluğunda, 14 inç genişliğinde ve 12 inç yüksekliğinde yuvayı yerleştirin.

Yumurtayı yastıkları yumuşatmak için temiz pirinç gövdeleri ile doldurun.

Yüzeyi düzleştirmek için hafifçe her ördek yumurtasını zımpara kağıdıyla temizleyin.

Ördek yumurtalarını yuvaya yatay yerleştirin.

Kuluçka işleminden hemen sonra ördeklerin tüketimi için yiyecek ve su hazırlayın.

Ördek yumurtalarının belirli bir cinsi için inkübasyon koşullarını optimize etmek için yerel bir tarımsal uzantıya danışın.

Her gün, yumurta üzerine ılık su serpin. Bu onları çok kuru almalarını önleyecektir.

Yumurtaları yumurtalar çıkıncaya kadar uzun eksende 180 derece yumurta çevirin.