lösemi belirtilerini nasıl tanıyorsun?

Çoğu kanserde olduğu gibi, löseminin nedeni bilinmemektedir. Hastalık beyaz kan hücrelerini etkiler. Erken tedavi ile tam düzelme şansı genellikle oldukça iyidir.

Yorgun musun? Lösemi, yorgunluğa neden olur, çünkü artan beyaz kan hücrelerinin (WBCs) üretimi vücudunuzun enerjisini daha fazla tüketir.

Kilo mu verdin sen? Her zamankinden çok yiyorsun, fakat kıyafetleriniz gevşiyor mu? Lösemi, kilo kaybına neden olur, çünkü artmış üretim WBC’ler kaloriyi tüketir.

Açıklanamayan baş ağrısı ve / veya karışıklığa dikkat edin. Anormal ve artmış miktarda WBC’ler merkezi sinir sisteminize sızarak olabilir.

Çocuğunuz kolayca kanamaya ya da çürük olma eğilimindedir mi? Bu çocukluk lösemisinin ortak bir semptomudur. Gençlerin cildi, minik kırmızı noktalarla biberleştirilebilir. Bu, lösemiye bağlı dalak ve karaciğer büyümesinin bir semptomu olabilir.

Gözlerinizi kontrol edin. Yanakların parlak pırıltısını kaybettiler mi? Bu bir lösemi semptomu olabilir. WBC’lerde bir artış kırmızı kan hücrelerini dengeleyebilir ve sizi anemik hale getirebilir.

Lenf düğümlerini inceleyin. Koltuk altlarının altında hissedin. Herhangi bir topak veya şişlik hissediyor musun? Boğazınızın altında, çenenizin boynunuzla buluştuğunu, topaklar veya şişlikler hissedin. Şişmiş lenf nodları olası bir lösemi işaretidir.

Hiçbir zaman kaybolmayan açıklanamayan kronik enfeksiyonlar için kendinizi değerlendirin. Vücudunuz vücudun enfeksiyon savaşçıları olan WBC’ler üretiyor olsa da, lösemili bir kişinin WBC’si olgunlaşmamış ve hastalıklarla mücadele edemiyor.

Genişletilmiş dalak olup olmadığını kontrol edin. Yatağa yatırın ve avuç içi elinizi avucunuzun altındaki, karnınızın sol tarafına yerleştirin. Bir yığın ya da kitle hissedin. Bu lösemi belirtisi olabilir.

Olağandışı gece terlemesi, kemik ağrısı ve / veya abdominal dolgunluğu takip edin. Hepsi olası lösemi belirtileri.

Bazen herhangi bir uyarı işareti veya lösemi belirtisi yoktur. Doktorlar önce rutin tam kan sayımı (CBC) laboratuvar testi yaptıktan sonra bunu tespit eder.

Daha fazla bilgi için, Lösemi Derneği Amerika’yı (800) 955-4LSA numaralı telefondan arayın.