pazarlama fikrini satmak nasıl

Müşterinizin onu pazarlama fikrinizde başarıyla satmayı düşünüyor gibi düşünmesi gerekiyor. Önemli olan fikrin başarılı olması ve parasını alabilmesi. İlkini kanıtlamak için müşterinizin pazarlama hedeflerini ve fikrin onlarla ne kadar uyumlu olduğunu anlamak gerekir; bunun derhal olması, mevcut müşterilerin geribildirimlerini teşvik etmekle yeni müşterileri çekmek gibi olabilir. İkincisi sadece pazarlama bütçesinin bir meselesi değil, fikriniz onu çalışanlarını başka görevlere yönlendirebilir ve onu mevcut alanlara ince yerleştirir.

Sadece bir fikir satıyor ve planın tamamını değil, bu yüzden müşterinin mevcut pazarlama planıyla uyuşmasını sağlayarak mevcut pazarlama ivmesini kesintiye uğratmamanızı sağlamanız gerekiyor. Örneğin, müşterinin halkla ilişkileri kullanmasını öneriyorsanız ve mevcut planda hiç bir şey belirtilmiyorsa, ek bir maliyet ödemeden bir gösteri ve olası röportaj için bir editörün bir ticaret fuarının kabinine davet edilmesinin ne kadar kesintisiz olduğunu tasvir edebilirsiniz şirket zaten katılacak. Unutmayın, değişim ve bozulma korkutucu olabilir ve şu anki pazarlama makinasına sahip olanların başlarını tırabilir, bu nedenle fikrinizin öne çıkıyor yerine uyduğunu belirlemek pratik bir yaklaşımdır.

Geçmiş başarı kayıtlarınız önemlidir. Benzeri veya benzeri olmayan müşterileri kişisel olarak özdeş ya da özdeş pazarlama fikirlerine yakın bir yolla başarıya götürdüğünüzü gösterin. Bunu yapmak için güçlü bir yol, müşteri vaka incelemeleri aracılığıyla yapılmaktadır. Diğer müşterilerinizin izniyle, her bir müşterinin karşılaştığı sorunu ve pazarlama fikrinizin nasıl çözdüğünü özetleyin. Vaka incelemeleri referanslardan daha etkili olabilir; çünkü bir acıdan başarmaya kadar bir hikaye anlatırlar. Gerçek şirket adlarını kullanma iznini alamazsanız, “Şirket A” ya da “Üretim Müşteri A’nın yerini almanız yeterlidir.

Beklenmedik sürprizler, tatil günleri ve doğum günleri için genellikle iyi – pazarlama bütçeleri değil. Masrafları olabildiğince doğru olarak ayrıntılandırın. Satıcıları beklenmedik bir şekilde daha sonra fiyatlarını yükseltmek için hesaplamak için bir maliyet aşımı tahmini sağlayın. Danışmanlık masraflarınızı ayırın ve tam olarak ne yapacağınızı açıklayın. Planın uygulanmasının iç personelin günlük faaliyetlerine nasıl iliştirilebileceğini açıklayın, bu nedenle mevcut iş yüklerine daha fazla katkı sağlamayın. Kısacası, pazarlama fikrinizin pazarlamacının daha zor değil, daha akıllı çalışmasına nasıl izin vereceğini açıklayın.

Pazarlama başarısının ölçülmesinin bir meydan okuma olması gerekmez. “Farkındalığın artırılması” nın bir pazarlama hedefinin nebulous görünebileceği doğrudur, ancak, hedef müşterileri neyin etkilediğini belirten plan yürütmeden önce anketler uygularsanız, bunları geri çağırmalarına dayanarak başarıyı ölçmek için plan sonrası anketler takip ederseniz müvekkilinize bir başarı ölümü vererek. Ayrıca, satış ekibi için oluşturulan potansiyel müşteri sayısını ölçebilir ve bunu, bir önceki yıl aynı saatte sahip oldukları benzer nitelikli potansiyel satışların sayısıyla karşılaştırabilirsiniz. Daha nitelikli potansiyel müşteri sayısı, yatırıma daha iyi bir pazarlama getirisi gösteriyor olabilir. Fikrinizi daha da satmak için ölçmenin nasıl yürütüleceğini ayrıntılandırın.