zamyoculcas tesisi nasıl saklanır?

Genellikle bir ZZ bitkisi olarak bilinen Zamioculcas zamiifolia, tropik ve uzun ömürlü bir aroid olup Arums ve Philodendronlarla ilgilidir. Gerçek zararlıları olmayan, kısmi gölgede açık havada düşük ışıkta parlak dolaylı ışıkla gelişen son derece düşük bir bakım bitkisidir. Mutlu bir Zamioculcas zamiifolia için şartlar az sayıdadır, ancak bitki sıkıntı çekiyorsa ya da ölüyorsa, bitki çok uzak olmadığı için sebepleri kolayca telafi edebilirsiniz. Direkt güneşten kaçınmanız, kök bağlamanızdan kaçınmanız ve sadece zengin ve iyi drene edilmiş topraklarda olması gerekir; böylece sarı ve yaprakları düşürüp kökleri çürüyen ıslak topraklarda durmaz.

Bitkiyi dikkatli bir şekilde inceleyin ve hasarlı veya hastalıklı yaprakları ve sapları kesicilerinizle kesip atın. Gerekirse, sapları bitkinin tabanına kadar kesin. Hastalık yayılmasını önlemek için bu kesimleri çöp bidonuna atın, çöp yığını yerine atın.

ZZ tesisinizi hafifçe tencereden dışarı doğru kaydırın. Kökleri gevşetin, böylece kök topu kuşatmazlar ve dışa doğru yönde büyürler. Kök topun herhangi bir eski toprağını serbest bırakın ve kısa bir süre kenara koyun.

ZZ tesisi için iyi drene edilmiş taze bir toprağı, üç parçalı kaliteli saksı karışımıyla ve bir bölüm keskin kum veya inşaat kumları ile karıştırarak drenaj kabiliyetlerini arttırın. Yeni toprak karışımı ile kısmen dolu drenaj delikleri olan sığ bir tencereyi doldurun. Dış mekan zemin dikmeleri için birkaç kilo keskin kumu elinize edilen mala veya kürek ile toprağa kazın.

ZZ bitkisini toprağın her tarafına hafifçe serpiştiren yeni kap veya zemin konumuna kaydırın. Toprak seviyesinin bitkinin kaynaklarında tutarlı olmasını sağlayın. Hafifçe kompakt hale getirmek için, avuç içi ile hafifçe basarak, kökleri toprağa doldurun. Su sürekli olarak nemli (ıslak ıslanmayacak kadar).

ZZ bitkinizi toprağa yaklaşık bir inç kadar kuru hissedince suyun. Fazla sulama, hafif kuru koşullardan ziyade ZZ’ye zararlıdır.

Zamioculcas zamiifolia’yı yılda bir kez, sıvı haldeki kaliteli suda çözünür gübrelerle veya osmacot gibi yavaş salınan kapsüllenmiş formda dölleyin.