sole bir fileto nasıl pişirilir

Yemek için en ince balıklardan biri olarak kabul edilen Sole, yemek hazırlamak için biraz hazırlık gerektirir. Izgara üzerine düz balığı pişirmeyi, buğulanmayı, fırında pişirmeyi veya kızartma tavasında sotelemeyi deneyin. Sote tabanı tereyağı, tuz, biber ve unun kullanılmasını gerektirir. Balık, beş dakikadan daha az bir sürede pişiriyor, bu da hızlı bir yemek için harika bir seçimdir. Sole yiyebileceğiniz en eğlenceli balıklardan biridir ve az yağlı içeriğini korumak için düşük yağlı bir tereyağı kullanmayı deneyebilirsiniz.

Tencereyi kızartma tavasına yerleştirin. Tereyağını eritene kadar yüksek sıcaklıkta ısıtın. Tereyicinin neredeyse sigara içme noktasına gelene kadar cızırdatmasına izin verin, ancak dumanın renginin bozulmasına izin vermeyin ya da tereyağı yakarsınız.

Tek fileto su ile durulayın. Balıkların her iki tarafını da tuz ve biberle sürün.

Her bir tek fileto unun sığ bir kap içine yerleştirilir. Filetinin her iki tarafını unlayın. Aşırı unu balıktan hafifçe ellerinizle hafifçe vurarak çıkarın.

Her bir tek filetoyu kızartma kabına dikkatle ekleyin. Balık kenarları çevresinde opak olmayıncaya kadar kesin. Balıkları diğer tarafına çevirin ve balıkların tamamen opak hale gelene kadar pişmesini bitirin. Balık tamamen pişirmek için yalnızca üç ila dört dakika sürer.

Balık filetosu kızartma tavasından çıkarın. Balıkları bir tabakta servis edin. Balık üzerine limon suyu sıkın ve taze maydanozla süsleyin.