Toplam diz protezinden sonra nasıl çalıştırılır

Toplam diz protezi ameliyatı, dizinizin hasar görmüş ve aşınmış yüzeylerinin yüzeyden çıkarılmasını içerir. Cerrah bu hasar görmüş yüzeyleri çıkaracak ve bunları metal ve plastikten mamul bir protezle değiştirecektir. Amaç, diz ağrısını hafifletmek için bacak deformitelerini düzeltmektir. Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne göre, diz değiştiren toplam hastaların çoğu, ameliyattan yaklaşık üç ay sonra tam aktivitelere geri dönüyor. Bununla birlikte, hastalar için koşu, koşu ve diğer yüksek etkili spor gibi bazı faaliyet türlerinden kaçınmaları önerilir. Aşırı yüksek etki etkisi veya ağırlığı, normal yıpranmayı ve diz değiştirmeyi hızlandıracak ve gevşemesine ve ağrılı hale gelmesine neden olacaktır. Uygun aktivite değişikliği ile diz değiştirme, uzun yıllar sürebilir.

Yastıklı, destekleyici koşu ayakkabıları giyin. Koruyucu ayakkabılar dizlerindeki gerginliği azaltmaya yardımcı olur.

Isınma ve kasık koşusu için kaslarınızı hazırlamak için biraz nazik germe egzersizleri yapın.

Eliptik makinede çalışmaya başlayın. Yavaş adımlarla başlayın. Koşu bandında veya asfalt gibi sert yüzeylerde koşmayın. Diz değiştirme ameliyatı geçiren hastalar için yüksek etki niteliğine sahip oldukları için, koşu veya koşma önerilmez: Georgetown Üniversitesi Hastanesi Sağlık Hizmetleri, eliptik makineyi önerir; çünkü dizlerinizde ve eklemlerinizde yüksek darbe basıncına maruz kalmadan taklit eder. Dizleriniz veya protez malzemeleriniz eliptik makineden dahi olsa bu etkiyi alıp alamadığınızı doktorunuza sormalısınız.

Koşu boyunca kendinizi nemlendirin. Doktorunuz aksini önerene kadar düşük yoğunlukta kalmaya devam edin. Herhangi bir ağrı veya rahatsızlık hissedersen durun.

Serinletin ve her turdan sonra hafifçe esnetin. Bu, kas gerginliğini azaltacak ve yaralanmaları önlemeye yardımcı olacaktır. Ağrı veya şişmeyi azaltmak için dizlerinizi yükseltin ve buz haline getirin.

Sağlık kuruluşunuzun onayı olmadan koşmaya başlamayın.

Yaralanmaları önlemek için her çalıştırıldıktan sonra daima ısınır ve soğutulur.

Egzersize acele etme. Vücudunuzun fiziksel aktivitelere uyum sağlamasına izin vermek için egzersiz yoğunluğunu yavaş yavaş arttırın.