ahşap epoksi reçine ile nasıl kapatılır

Epoksi, ahşaba su geçirmez, esnek bir görünüm kazandırır. Çoğu durumda, nem veya aşınmaya maruz kalacak ahşap projeler için ideal bir kaplamadır. Bununla birlikte, bitirmek için epoksi kullanılması tavsiye edilmez bazı durumlar söz konusudur; ancak cila kaplamasını yapmadan önce epoksi yapıştırıcı kullanarak epoksi yararlanabilirsiniz. Epoksi ile mühürleme, projenizin bu aşamasına biraz daha zaman katacak olsa da, ekstra çaba, kendisi için ömrünü uzatır ve bakım masraflarını düşürür.

Projeyi kumlayın. Yüzey pürüzsüz olmalı ve sert lekeler, oluklar veya boşluklar içermemelidir.

Yapışkan bezle projedeki tüm tozları alın. Bu noktada projenin yüzeyinde kalan artıklar, epoksi uygulanırken kalıcı olarak yüzeye yapışacaktır.

Projenin altına gazete veya damla bezi yerleştirin. Epoksi hemen hemen her yüzeyden çıkarılması çok zordur.

Epoksi reçine ve sertleştiriciyi temiz bir kahveye koyun. Bir boya çubuğu ile yavaşça ve iyice karıştırın.

Bir fırça fırçası kullanarak epoksi uygulayın. Çalışma yüzeyinin ortasından kenarlara doğru çalışın. Islaktan kuru bölgelere kadar daima çalışın.

Boyarken, kurumuş veya lekeleri kontrol edin. Gözenekli ağaçlar, çalışırken epoksi miktarını çok fazla emebilir. Tutarlı bir kaplamayı hedefleyin.

Projenin tozsuz bir odada 24 saat boyunca iyileşmesine izin verin.

En iyi sonucu elde etmek için en az iki kat uygulayın.

Epoksi karıştırılırken yavaşça karıştırın. Hızlı karıştırma kabarcıkları yaratacak ve bu da malzemeyi iyileştirecek kadar uzun süre kalabilir. Sonuç ahşap için kaba bir yüzey ve yetersiz koruma olacaktır.

Epoksi iyice karıştırın. Boya aksine, epoksi “hava kurumaz” değildir. İki parçalı reçine kürlenmeye katalitik bir reaksiyona bağlıdır. Eğer reçine ve sertleştirici tamamen karışmazsa, eğer yaparsanız sertleştirmek için haftalarca sürecek epoksi yelpazesini sarabilirsiniz.

Kürlenme süresi oda sıcaklığı, nem ve katalizör tipi gibi çeşitli değişkenlerden etkilenir. Çoğu üretici, kaplamadan 24 saat önce izin vermeyi öneriyor. Lateks boyalarını kullanmaya alışkınsanız, bu uzun zaman almış gibi görünebilir. Sabırlı olun, sonuçların buna değer.