baş biti olan bir fırçayı nasıl sterilize edebilirsiniz

Saç biti kanınızı emerek yaşayan parazit böceklerdir. Baş biti ile musallat olup olmadığınızı göreceksiniz, çünkü sanki cildiniz taranmış gibi hissedebilirsiniz. Saç bitiyle bulaştığınızda, tekrar enfekasyonu önlemek için yatak takımı, oyuncak, havlu ve saç fırçaları gibi ürünleri düzenli olarak temizlemeniz önemlidir. Böceklerin yayılmasını en aza indirgemek için fırçalar gibi kişisel eşyaları diğer aile bireyleriyle paylaşmamayı unutmayın.

Bir pişirme kabına su ile doldurun ve su sıcaklığı en az 130 Fahrenheit’e ulaşıncaya kadar ocakta ısıtın. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’ne göre, bit ve bitkileri etkili bir şekilde öldürmek için suyun en az 130 Fahrenheit olması gerekir.

Su kabarcıklaşmaya başladıktan sonra ocağınızdan pişirme kapınızı çıkarın. Son zamanlarda kullandığınız tarak ve fırçaları sıcak suya batırın.

Saçları ve bitleri yeterince yok etmek için fırçalarınızı ve taraklarınızı 10 dakikaya kadar (ve en az 5 dakika) ıslatın.

Son derece sıcak suyla hasar görmüş fırçalarınız veya taraklarınız varsa, kişisel eşyalarınızı temizlemek için Lysol gibi bir fenol çözeltisi kullanabilirsiniz.

Fırçalarınızı ve taraklarınızı Lysol’de en az bir saat bekletin. Sabunlamayı bitirdikten sonra fırçalarınızı ve taraklarınızı sıcak suyla iyice yıkayın.