Bir aile süt ineğini yetiştirme

Bir aile süt ineğinin yetiştirilmesi büyük bir taahhüttür. Çoğu hayvancılık için gereken günlük bakımın üstünde, günde bir veya iki kez ineğinde sütü gerekecek. Ekstra eşyalarınızın sonuçları, taze ve zararsız süt. Ona ne girdiğini tam olarak bileceksiniz – yem, saman ve yemediği yemi – böylece ticari süt ineklerine verilen hormonlar veya diğer ilaçlarla süslenmiş süt içmiyorsunuzdan emin olabilirsiniz.

Yükseltirken, doğum yapmamış bir dişi olan bir düve seçeceksiniz. Ticari süt işletmelerinde en çok bulunan cins olan bir Holstein muhtemelen bir ailenin kullanabileceğinden çok daha fazla süt üretecektir. Küçük Jersey, iyi bir aile inek yapar ve tereyağı açısından zengin süt üretir. Dikkat çekme ihtiyacı az olan ırklar, buzağılama kolaylığı ile ünlü, uzun ömürlü, çekici Hollandalı Kemerli sandığı içerir. Kırmızı Süt Sağır Devon sert iklimlerde ve düşük kalitede yemle başarılı olabilen kolay bir bekçidir. Dexter, nispeten küçük bir ırkı genellikle ikizler doğurur. Dexter iyi bir süt ve et çeşididir.

Süt üreten bir ineğin her sene buzağı doğurması gerekir. İlkbaharda buzağı almak için her yaz onu. Suni dölleme doğal ıslahdan daha pahalı, ancak ineğinizle geçici olarak boğa ayarlamaktan daha pratik bir mantık içeriyor. Neyin olabileceğine karar vermeniz gerekecek. Bir düve tutabilir ve onu bir başka süt ineğine dönüştürsün ya da onu evde sağımla ilgilenen başka bir aileye satabilirsin. Bir erkek buzağı atabilir ve onu et yönünde yükseltebilirsin, et için.

Süt ineğiniz için düve yetiştirmenin bir avantajı, onu erken saatlerde eğitmeye başlamanızdır. İlk buzağı olmadan çok önce ve ona süt yapabilirsin, ona sade randevu alıp “prosedürü” kullanmasını “taklit edebilirsin”. Herhangi bir çiftlik hayvanı ile, başından beri iyi alışkanlıklar geliştirmek daha zordur ve daha önceki eğitim yetersizliğini düzeltmektir. Sütundan ayrılmadan önce kravat öğretin, ayaklarını alıp doğru yol gösteriniz. Çünkü onun güvenini kazanmışsın, o zaman calve ne zaman uğraşmak için daha basit olmalı ve gerçek onun için sağım başlar.

Yeterli derecede iyi ot sahipseniz, ineğiniz yem için yılın büyük bölümünü geçirebilir. Soğuk havalarda ya da mera kalitesi düşükse, uygun ağırlığı korumak ve süt üretimini korumak için bol miktarda saman gerekir. Ortalama olarak, bir ineğin her 100 kilo vücut ağırlığı için günde 2 ila 2.5 pound saman gerekir. Bu 1000 kiloluk bir hayvanın her gün 20 ila 25 pound saman alması anlamına gelir. Ayrıca, süt üretimine dayanan fakat günlük ortalama 5 ila 6 kilo miktarında tahıl gerektirecek. Kendi samanınızı üretirseniz, bir aile ineğinin saklanması ekonomik mantıklı olur. Saman satın almanız gerekiyorsa, sütü size ödetecek, ancak her yıl buzağı satarak kayıplardan bazılarını telafi edebilirsiniz.

Tezgahlarınızla mülkünüzde bir ahırınız varsa, ineğinizi geceleri kapalı tutmak demek, sağım için sabah onu yakalamanız gerekmez demektir. Bu, yatmadan önce ve her gün duraklamayı temizlemeniz gerekeceği anlamına gelir. Bir inek, aynı zamanda saklama için ideal bir yer olmasa da, boşaltma kulübesinde de başarılı olabilir. Gece ve soğuk havalarda durakta kalması veya barınakta barınması olsun, sağım için güvenli bir yere ihtiyaç duyarsınız. Günlük sağım için ahırda veya bir kapalı alanda bir payanda yerleştirin. Ayak bileği, ineğinizin, toynağınızın düzeltilmesi ve herhangi bir kesik veya kazıntı temizlenmesi için ineğinizin güvenliği için iyi bir yerdir.

İnekler, yıl dışında dokuz ila 10 ay boyunca “ıslak” veya süt üretiyor. Buzağı atılmadan önce iki veya üç ay boyunca “kuru” dur. Geleneksel olarak inekler sabahları ve akşamları saklarlar ve doğumdan hemen sonra buzağılar annelerinden ayrılır ve kova beslenir böylece annenin sütü insan tüketimine yönelir. Ancak bir aile ineğini tutarsanız, ineğiniz doğal olarak hemşireye izin verebilir, ineğiniz halen amaçlarınız için yeterli süt sağlar. Bir günlük sağım sadece size zaman kazandırır, aynı zamanda buzağına yarar. Buzağı için süt ikame maddesi satın almanıza gerek kalmadığı için tasarruf sağlıyor. Süt üretiminde keskin bir düşüş düşünmüyorsanız, yaklaşık altı aylık sütten kesme zamanı, günlük iki seferlik sağım rutine geri dönmelisiniz.