cilt kanseri belirtilerini nasıl tanıyorsun?

Amerikan Kanser Derneğine göre deri kanseri Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en yaygın kanser türüdür. Aylık kendi kendini sınama gerçekleştirerek, vücudunuzda cilt kanseri geliştirebilecek alanları tespit edebilirsiniz. Deri kanseri veya melanom, hücrelerin anormal gelişimidir ve genellikle düzensiz ben veya koyu renkli yamalar olarak kendini gösterir. Uzmanlar cilt kanserlerinin başlıca iki tipini tanımaktadır: en yaygın kullanılan bazal hücreli karsinom ve ikinci en yaygın biçim olan skuamöz hücreli karsinom. Genellikle cilt kanseri, vücuda güneşe tekrar tekrar maruz kalma alanlarında gelişir. Potansiyel sorunlu noktaları başarıyla tespit etmek için, Cilt Kanseri Vakfı’na göre ABCD tekniğini kullanarak cilt kanseri belirtilerini tanımayı öğrenin. Erken tespit, tam bir düzelme için en iyi şansı sağlar.

Vücudundaki her köstebe baktığınızda, asimetri arayın. Yanların eşleşip eşleşmediğini görmek için köstebeğin merkezinden bir çizgi çizin. Ortak benler oldukça simetriktir, ancak cilt kanseri lekelerinin genelde aynı görünmeyen tarafları vardır. Tüm asimetrik benlerin cilt kanserine yol açmadığı, ancak sıklıkla bunları incelemek, sorun bölgelerinin belirlenmesinde iyi bir ilk adım olacaktır.

Her bir köstebek ya da karanlık noktanın sınırlarını yakından inceleyin. Ortak benlerin koyu renkli köstebek ile daha açık renkli cilt arasında açık ve düz bir sınır vardır. Erken bir melanomun sınırları düzensizdir ve sağlıklı cilt ile koyu renk alan arasında belirsiz bir ayrım yapılmaktadır. Köstebeğin kenarları çentikli, pürüzlü veya tüylü görünebilir.

Ortak molların renklenmesi gelişmekte olan bir melanom ile karşılaştırıldığında farklılık gösterir. Yaygın benlerin renkleri açık tan ten koyu kahverengiye kadar değişir ancak genel olarak tekdüzedir, diğer bir deyişle ortak benlerin hepsi tek renktir. İçinde birkaç farklı renk bulunan bir köstebek varsa, bu bir melanoma belirtisi olabilir. Tek bir karartılmış alanda birkaç farklı tonda kahverengi, bronz ve siyah arayın. Bazen bir melanoma mavi, kırmızı veya beyaz içerebilir.

Molların veya koyu renkli yamaların çapını ölçün. Çap, mol boyunca toplam mesafedir. Ortak mollar büyük olabilse de, çoğu 6 milimetre veya 1/4 inçten daha küçüktür. Çabuk 1/4 inç çapı aşacak şekilde küçük bir yamadan oldukça hızlı bir şekilde büyümek için erkenden melanom arayın. Köpeğin bir kalem silgisine kıyasla iyi bir kural olması, eğer köstebek büyüyorsa ve sonuçta 1/4 inç’i aşarsa, daha ileri değerlendirme için doktorunuzu görmek için randevu alın.

Cilt Kanseri Vakfı’na göre, “benlik değiştirme, kaşınma, kanama” lezyonları aramak için, herhangi bir şekilde büyümeye ya da değişmeye başlayan benleri ya da büyümelerinizi izlemenin yanı sıra;

Bir köstebek olağandışı renkte ise, cilt kanserinin potansiyel bir belirtisidir.

Eğer düzenli olarak güneşe uzun süre maruz kalırsanız, düzenli bir cilt kanseri taramasına sahip olun.

Güneşe olan doğrudan maruziyetinizi sınırlayın ve UVF korumalı yüksek SPF güneş kremi ve güneş gözlüğü takın.

Daha yararlı bilgiler için bu sayfadaki ilgili makalelere bakın.