ev yapımı sığır eti sarsıntısı nasıl satılır

Ev yapımı sığır sarsıntısı satmak basit bir görev gibi görünebilir, ancak sarsıntı yapmayı ve bir işareti belirlemekten başka yapılması gerekenler var. Yeni işiniz için geçerli olabilecek yerel, eyalet ve federal yasa ve yönetmeliklerin farkında olduğunuz ve bunlara uymanız önemlidir. Yiyecek satışı ile uğraşacağınızdan, uyulması gereken ek düzenlemeler olacaktır.

Sızlanızı yasal olarak satmak için hangi izinleri almanız gerektiğini öğrenmek için yerel lisans bürosuna başvurun. Devletin ve federalin yanı sıra, ödenmesi gereken şehir veya il vergileri de olabilir.

Düzenlemeleri öğrenmek için ilçenizin sağlık müfettişini arayın. Ev yapımı sığır eti spermini kişisel kullanım için basit hale getirebilirken, yiyeceklerle ilgilenen bir işyerinde çalışmak, evinizde takip etmeyebileceğiniz sağlık standartlarını takip etmek zorunda kalacaktır. Örneğin, sığır etini sarsarmak için ayrılmış olan, ev mutfağınızdan ayrı bir mutfağa sahip olmanız gerekebilir.

Eyaletinizdeki diğer sığır eti sarsıntı satıcılarıyla iletişime geçin. Zaten kurulan işletme sahipleri, farkında olmayabileceğiniz tüm yasaları ve düzenlemeleri size bildirebilir.