Fıtıklı bir diskten nasıl kurtarılır

Omurga sütun sırt için minder ve amortisör görevi gören kıkırdak benzeri disklerle ayrılmış omurgadan oluşur. Bir yaralanma veya dejeneratif bir hastalık diskin zayıflamasına veya yırtılmasına neden olduğunda, diskin merkezi ortaya çıkar ve spinal siniri sıkıştırır. Sıkışan omurga siniri ağrıya neden olur. Fıtıklı bel omurundan kurtarmak uzun zaman alıyor, ancak belirtilerinizi azaltacak olan takip edebileceğiniz tedavi ilkeleri var.

2 hafta kadar yatın. Yatağınızın sağlam olduğundan emin olun. Eğer değilse, yatağınızın altına bir yatak kartı yerleştirin.

Size en acıdan rahatlama teklif etmediği sürece kesinlikle düz yatmak gerekli değildir. Sırttaki gerginliği azaltmak için bacaklarınızı ve kalçanızı bir miktar yükseltebilirsiniz. Dizlerinin altına küçük bir yastık koymayı deneyin.

Midenizde yatmaktan kaçının.

Yanlarında dinlenirken dizlerinizin arasına bir yastık yerleştirin.

Yatmaktan yatalın ve kendinizi oturmuş bir konuma iterek yatağından kalkın.

Kabızlardan kaçının. Uzun süre yatak istirahatı bağırsak işlevini yavaşlatır. Bağırsaklar halsizleşir. Bağırsaklarınızı hareket ettirmekte güçlük çekiyorsanız hafif, dökme üreten bir müshil deneyin. Yemek yerken, meyve, sebze ve yüksek lifli gıdalar bol miktarda yiyin – diyetinizin% 50-75’inde kadar.

Dışkılama için süzme kaçınılmalıdır. Süzme, omurga üzerindeki baskıyı arttırır ve disk ağrısını arttırır.

Doktorunuzdan kas gevşetici reçetesi talep edin. Kas spazmları herniye disk ağrısı akut fazında sık görülür. Aspirin ve ibuprofen, akut fazda çok etkili değildir.

Diyaframdan derin nefes alarak sırtındaki kas stresini azaltın.

TV seyredin, bir ses kasetini dinleyin ya da birinden sizin için iyi bir kitap okumasını isteyin. Bu, aklınızı başınızdan almaya yardımcı olacaktır.

Günlük görevlerinizi yerine getirmenize yardım eden biri varsa daha hızlı kurtarırsınız. Yukarı ve aşağı yatarken ve dışarı çıkmak, fıtığınızı çıkmış diski ağırlaştıracaktır.

Şiddetli, acımasız bel ağrısı yaşamaya devam ederseniz, sırt ameliyatınızı veya doğrudan doğruya enjekte edilen özel enzimleri göz önüne almanız gerekebilir.

Sıcak veya soğuk kompres uygulamak. Genel olarak, ısı soğuktan daha iyi sonuç verir. Bazı hastalar buz paketlerinin daha iyi çalıştıklarını keşfederler. Arkaya yaslanmış bir ısıtma yastığı koyarak başlayın.

Yatmaktan yatalın ve kendinizi oturmuş bir konuma iterek yatağından kalkın.

Ekstra omurga desteği için bir parantez kullanın.

Düz bir sandalyeye oturun. Aşırı doldurulmuş sandalyelerden veya mobilyalardan kaçının, çünkü onlara oturduktan sonra tekrar ayakta durmak zor.

Mide rahatsızlığından kaçınmak için yemeklerle birlikte ibuprofen kullanın.

Bir 30 dakika kadar sandalyeden kalkın.

Otururken ayaklarınızı düz bir yerde tutun.

Hızlı, sarsıntılı hareketlerden kaçının.

Kabızlardan kaçının. Yataktan kalktığınız halde normal aktivitelerinizi devam ettirene kadar bağırsaklarınızda halsizlik devam edecektir. Her gün nazik bir müshil edinin. Bir sürü yüksek lifli yiyecek yiyin. Enemalardan kaçınılmalıdır çünkü kalp ritmine neden olabilirler.

Sevdiklerinize nazik bir masaj için sorun. Rüptüre olmuş diskin üzerine çok fazla sürmemeye dikkat edin. Masaj sırt ve omuz kaslarınızı rahatlatmak ve omurganızda stres azaltmaktır.

Aspirin veya ibuprofen kullanın.

Banyo havlusu veya temiz pijama gibi çok hafif maddeler hariç herhangi bir şeyi kaldırmaktan kaçının.

Duş al. Sırt kaslarındaki hamamlardan daha kolaydır. Sıcak banyoları seviyorsanız, banyodan içeri girip çıkmanıza yardımcı olacak birisine sahip olmanız gerekir.

Sırt sırtına bir ısıtma pedi veya sıcak kompres uygulayın.

Doktorunuzun önerdiği basit germe egzersizlerini uygulayın.

Elinizden geldiğince kolay geçin. İyileşmek için sıranıza bol zaman ayırın.