Kalp monitöründeki çizgileri nasıl okurum

Bir kardiyolog olmayabilirsin, ancak bir elektrokardiyogramda (EKG) çizgilerden belirli miktarda bilgi toplayabilirsin. Yine de, gerçek okuma ve teşhisi, mesleği anormal sinüs ritimleri tespit etmek olan eğitimli sağlık sağlayıcılarına bırakmak önemlidir.

EKG’nizi normal numuneyle karşılaştırın (bkz. Ecglibrary.com/norm.html). Kağıdın dikey çizgileri, dalgaları, PQRST harfleriyle gösterilen beş bölüme keser. P daldırmadan önce küçük kambur, Q başaktan önce küçük daldırma, R dalgalanma, S dalgalanma sonrası daldırma ve T daldırma sonrası düşük dalgalanma.

Başlangıcı P dalga genişliği PR olarak etiketlenmiş bir zaman aralığında atriyumu (kanı alan kalpte üst kısım) temsil eder. Onun zamanı 0,12 ile 0,20 saniye arasındadır. Sonraki bölüm QRS, ventrikülle (kalbin alt kısmı) ilişkilidir ve 0.04 ila 0.10 saniye arasında bir zaman aralığına sahiptir. QT, 0.02 saniyeden daha kısa bir zaman aralığına sahiptir. Bu aralıklarla daire oluşturun.

P ve T humps ile R-spike yüksekliğini ve netliklerini karşılaştırın. Ayrıca, bunların genişliğini normal çıktıyla karşılaştırın. Bradikardi adı verilen yavaş sinüs ritimleri daha az, daha geniş doruklar ve vadiler içerir. Taşikardi olarak adlandırılan daha hızlı sinüs ritimleri daha fazla ve daha ince doruğa ve vadilere sahiptir.

Dips-Q ve S’yi normal sinüs ritmi çıktısıyla karşılaştırın. Derin veya yükselmiş ST bölümü, kalp krizi ile ilişkilidir. Depresyon veya düz dalgalar kalpteki tıkanıklıkla ilişkilidir.

EKG’niz zirve ve vadiler arasında düz çizgileri gösteriyorsa aşırı derecede endişe etmeyin – bu normaldir. Bununla birlikte, uzatılmış düz çizgiler muhtemelen elektrotların kalpten herhangi bir iletim aldığını gösteriyor. Hemen doktorunuzu arayın

İlaçlar hatları etkileyebilir (örneğin, Digoksin).

Testten önce yemek veya içmek kalp atış hızını değiştirebilir.

Egzersiz kalp atış hızını değiştirebilir.

Elektrodların yerleştirilmesi okumayı etkileyebilir.