konserve veya dondurma için pancar nasıl kızartılır

Pancar, kolaylıkla temin edilebildiği, elyafta ve birçok vitaminde yüksek olduğu için uzun süreli depolama için özellikle iyi bir seçimdir ve konserve veya dondan önce düzgün şekilde pişirilmesi durumunda lezzetini muhafaza eder. Kavurma pancarları doğal tatlılıklarını ortaya çıkarırken bu pişirme yöntemi, konserve yerine sebzeyi dondurma için daha uygundur. Konserveden önce kavurma, daha lifli ya da lifli bir dokuya neden olur ve bu nedenle sadece pancar dondurulurken kullanılmalıdır. Haşlama pancarı konserve için tercih edilen yöntemdir ve bunları pişirmenin daha hızlı bir yoludur.

Fırını 475 Fahrenheit’e kadar önceden ısıtın. Pancarların lekelerini gidermek için parşömen kağıdı ile fırın tepsisine veya kavurma tavasına dizin.

Kirleri veya diğer artıkları temizlemek için pancarları ovun. Pancarların derisini soyun ve üstleri düzeltin ve kökleri hafifçe vurun. Pancarları 1 inçlik düzgün dilimler veya parçalar halinde kesin. Düzgün parçalar daha eşit aralıklarla kıvırır.

Zeytinyağı, tuz ve biberle pancarları bir kaseye atın, tadı alın. Kavurmayı sağlamak için pancarları tek bir tabaka halinde tepsiye yerleştirin. Pişirme işlemi sırasında bir kere dönerek, 25-30 dakika kavurun.

Pancarların tamamen soğumasına izin verin. Sızdırmazlık sırasında torbadaki ekstra hava dışarı iterek, yiyeceklere uygun bir plastik dondurucu torbasına yerleştirin. Donmak.

Çözünür hale getirmek için çantayı çıkarın ve soğutulmuş servis yapıyorsanız, pancarların oda sıcaklığında oda sıcaklığında durmasına izin verin veya ısınana dek birkaç dakika mikrodalga fırın veya ocak üstünde ısıtın. Kuru görünürlerse pancarların üzerine zeytinyağı dökün ve servis yapmadan önce tadına daha fazla tuz ve biber koyun.

Büyük bir tencere su ile doldurun ve kaynatın. Tüm pancarları aşırı kalabalık olmadan tutabilecek kadar büyük bir saksı seçin. Bu bile pişirmeyi sağlayacaktır.

Çapı 1 ila 2 inç olan pancarları seçin, çünkü büyük pancarlar daha elyaftır. Her pancardan kök ve kök hariç tümü kesin. Kök ve köklerden bazılarını bırakmak, kaynatma sırasında kanayan renklerin bir kısmını azaltacaktır. Pancarları ovun, herhangi bir toprağı veya diğer kalıntıları temizlemeye dikkat edin.

Kaynar suya pancarları dikkatle ekleyin. Pancarları almaya gidiyorsanız, deriler kolayca düşene kadar kaynatın, yaklaşık 15 ila 25 dakika. Pancarlarını dondurma planlıyorsanız, 25-30 dakika kaynatın. Büyük pancar 45 ila 50 dakika sürer. Suyu boşaltın ve işlenebilecek şekilde pancarların soğumasını bekleyin.

Pancarların derisini soyun ve atın. Kalan kök ve kökleri çıkarın. Pancarları 1/2 inçlik parçalara veya dilimlere kesin. Eğer dondurucu veya bebek pancarları konserveyseniz, hepsini bırakabilirsiniz. Onları donduruyorsanız, pancarları daha küçük pancar bırakın, daha büyük pancarları 1 inçlik parçalara ayırın ve bunları gıdaya uygun bir plastik dondurucu torbasına yerleştirin. Sızdırmazlığı yapmadan önce torbadaki herhangi bir ekstra havayı bastırın. Donmuş pancarlara hizmet etmek için, onlara çözülmelerini ve birkaç dakika soğutulmuş veya yeniden ısıtılmasına izin verin.