parkinson semptomlarını nasıl tersine çevirmek

Parkinson hastalığı, vücudun her yerinde ince motor kontrol becerilerinin ilerleyici kaybıyla karakterize edilen nörolojik bir hastalıktır. Ulusal Nörolojik Hastalıklar ve İnme Enstitüsüne göre, bu, titreme, idrar ve bağırsak hareket zorlukları, yiyecekleri yutma ve çiğneme güçlüğü gibi semptomlarda kendini gösterir. Parkinson hastalığının tedavisi olmamasına rağmen, bu duruma yardımcı olabilir ve semptomların yayılması birkaç yaşam tarzı değişikliği ile yavaşlar veya biraz tersine çevrilir.

Parkinson hastalığının semptomlarını potansiyel olarak tersine çevirmek için düzenli bir egzersiz programına girin. Haftalık en az dört veya beş gün boyunca orta yoğunluklu egzersizi en az 30 dakika tamamlamayı hedefleyin. Orta yoğunluk aktivitesi yüzme, tempolu yürüyüş, hafif koşu veya hafif direnç eğitimi içerir. Egzersiz, beynin kan akışını artırarak hasar görmüş bağlantıları onarmasına ve inmeden ve Parkinson hastalığından kaynaklanan nörolojik sorunların belirtilerini hafifletmesine yardımcı olabilir.

Parkinson hastalığının belirtilerini yaymak veya hafifçe tersine çevirmek için meyve ve sebzelerden doğal antioksidan arzınızı arttırırken, şeker ve hayvan yağlarının alımını azaltın. Kullandığınız her öğünde hem meyve hem de sebze tüketmeyi hedefleyin. Doymuş yağları toplam kalorinin yüzde 10’undan daha azına tutun. Şekerli gıdalar ve mısır şurubu, dekstroz ve yüksek fruktoz mısır şurubu gibi şeker ve şeker türevlerini içeren diğer “önemsiz” kalorileri ortadan kaldırın.

Durumunuza göre uyarlanmış bir tedavi planı geliştirmek için doktorunuza danışın. Parkinson hastalığına sebep olan beyindeki dopamin üretiminin bozulması nedeniyle yapay dopamin (l-dopa) verilmesi semptomların iyileşmesine ve potansiyel olarak hastalığın yayılmasının gecikmesine yardımcı olabilir.