Yabani tavşan tavşanlarını yetiştirme

Birçok kişi, yarda çalışırken veya ormanda yürüyüş yaparken terk edilmiş yabani tavşan yuvalarına rastlar ve onlara nasıl bakacaklarını bilmiyorlar. Bebek tavşanları eve götürmek ve onları evcil hayvan olarak yetiştirmek cazip olsa da, bunun yapılması gereken belirli bir yol var. Bebek tavşanlar, doğal olarak vahşi yaratıklardır ve bunlar, evcil hayvan olarak alınıyorsa, yeteri kadar beslenmelidirler.

Yuvanın gerçekten terk edildiğinden emin olun. Anne tavşanları geceleri geç olmadığı veya sabahın erken saatlerinde yemek yemiyorlar. Yapılması gereken en iyi şey, yuvayı gözlemlemek ve annenin yavruları beslemek için geri dönmediğinden emin olmak olacaktır. Ayrıca, bebekler gerçek anlamıyla terk edilip edilmediyse, bebeğe dokunmamak veya yerleştirmeden önce yuvayı hareket ettirmemek de önemlidir. Bir anne tavşanı bebeğini eğer bir insanın dokunması durumunda terk etmeyecektir, ancak bir yuva önemli ölçüde rahatsız edildiyse bebeklerin sağlığını etkileyecektir.

Tavşanlara ne tür koşullar koyduklarını inceleyin. Tavşanlar susuz veya soğuk görünüyorsa acilen dikkat etmeleri gerekir. Karın tombulsa ve deride etli görünüyorsa, annesi bebeklerini emziriyor. Bebekler terk edilmişse, rahatsız edilemeyecekleri sıcak, kuru bir yere taşıyın. Ayrıca, bebek tavşanlarını köpekler de dahil olmak üzere onlara zarar vermek isteyebilecek diğer hayvanlardan uzak tutmalısınız.

Bebeğin düzgün beslendiğinden emin olmak için bir beslenme çizelgesi hazırlayın. Süt formülleri ve örnek yemleme programlarını çevrimiçi olarak araştırabilir veya tavsiye için yerel yaban hayatı bürosunu arayabilirsiniz. Biberonla besleme önerilir. Eğer tavşanlarla ilgileneceğinizden emin değilseniz, yardım için bir yerel yaban hayatı kurtarma grubu veya yaban hayatı koruma bürosu çağırın. Bebekler büyüdükçe, yiyecekleri buna göre ayarlayın.

Bebek tavşanları ile gereksiz insan teması kurmayın. Bazı insanlar sürtünmeyi iddia etse de bebek tavşanları sakinleştirir, insan temasını en aza indirgemek daha iyidir. Böylece, vahşi doğaya geri döndüklerinde aşırı derecede insanlara bağımlı hale gelmezler. Acımasız görünebilir, ancak tavşanlar için sonuçta daha iyidir. Amaç, tavşanları büyüdükten sonra vahşi halde bırakmaktır.