bitki özlü ilaçlarla doğal olarak hiperpigmentasyonun tersine çevrilmesi

Hiperpigmentasyon, derinin bazı kısımları çevreden daha koyu hale geldiğinde oluşur. Bunun nedeni, vücudun doğal bir pigmenti olan melaninin aşırı salgılanmasından kaynaklanmaktadır. Hiperpigmentasyonun başlıca nedeni güneş hasarıdır. Hiperpigmentasyonun diğer nedenleri hamilelik veya doğum kontrol haplarının kullanılması olabilir. Birçok cilt ürünü, bu durumu kötüleştirecek hidrokinon içerir. Hiperpigmentasyon geçiren kişiler bu maddeyi içeren ürünlerden kaçınmalıdır.

Yulaf ezmesi, eşit miktarda kahverengi şeker, süt ve yulaf ezmesi ile ölü hücrelerin derisini yok etmek için yararlıdır ve güneşin neden olduğu pigmentasyon ile lekeleri hafifletebilir.

Beyaz Sirke: Yüzü suyla seyreltilmiş beyaz sirke ile temizleyin, durulayın ve sonra cildin doğal olarak kurumasına izin verin. Sirke içindeki asetik asit koyu renkleri azaltmaya yardımcı olur.

Meyve ve Sebze Suyu: Limon suyu ve domates suyu hem hiperpigmentasyon için ev ilaçlarıdır. Çok asidiktirler ki cildin üst katmanlarını çözerler ve bronzlaşmış lekeleri giderirler.

Badem, badem, bronzlaşmış lekeler için en iyi kürlerden biridir. Gece bademleri ıslatıp süt ilave ederek bir hamura ezin. Yapışmayı koyu noktalara uygulayın.

Güneş Işığı: Hiperpigmentasyonun önlenmesinde, koruyucu faktör olarak en az 15 bir güneş koruyucu kullanın. Bir keresinde açık havada giderken güneş kremi uygulayın. Güneş, yılın soğuk aylarında bile cildinde serttir.