nasıl bir orkideyi üreterek

Orkideler pahalı ve mütevazi bitkilerdir ve birçok orkide sahipleri orkide üreme ihtimalini göze alıyorlar. Bununla birlikte, orkide oldukça sağlamdır ve kolayca üreyebilir. Orkide üreterek bitkinin genel sağlığına fayda sağlayabilir, yeni büyümeyi teşvik edebilir. Doğru hazırlık ile, öğleden sonra orkidelerinizi kendiniz üretmek için bölme yöntemini kullanabilirsiniz.

İlkbaharda, bitki üzerinde yeni büyüme görünür hale geldiğinde orkide çoğaltır. Bu bölünmüş bitkilere, bölünme stresinden kurtulmak için yeterli zaman tanır.

Orkide saksıdan çıkarın ve kökleri inceleyin. Kökler, büyüyen maddenin dışını örtmelidir ve renkleri beyaz olmalıdır. Kökler beyaz değilse, orkidenizi sulamaya başlamış olabilirsiniz.

Bitkinin toprakla buluştuğu bitkinin tabanını kavrayın ve bitkiyi iki yarı yarıya hafifçe çekin. Yarım parçalar ayrılmaya başladığında, ampullerin her yarısında toprağı kontrol edin. Gelecek sezonu çiçek açtığından emin olmak için her yarısı en az üç ampul içermelidir. Her yarımda yeni bir büyüme de içermelidir.

Yarıkları tamamen birbirinden ayırın ve iki yarıyı birbirine bağlayan kökleri kesmek için keskin bir bahçe makası veya keskin bir bıçak kullanın. Her yarım kökten eski toprağı çıkarın.

Kökleri 4 inç uzunluğunda kesin ve yeniden renklendirmede kullanmak üzere beyaz kök süslemelerini kaydedin. Kahverengi veya hantal kökleri tamamen çıkarın ve atın. Bu kökler yeni bitkilerde çürük yayılabilir.

Drenajı teşvik etmek için her yeni kabın altına birkaç parça kabuk veya polistiren koyun. Her bölünmüş bitkiyi yeni pota hafifçe hafifletip bitkiyi yeni büyümenin tencerenin ortasında olacak şekilde konumlandırın. Tencerenin kenarlarını kesilmiş beyaz köklerle paklayın ve orkide kompost ile kökleri dolaştırın. Kompostoya, bitki potasında güvenle olacak şekilde bastırın.

Bitkileri yukarıdan ıslatın ve iki saat boyunca boşaltmalarına izin verin. Bitkileri bir kez daha ıslatın ve iki hafta boyunca tekrar suya atmayın. Repotlamadan sonra ilk iki ay boyunca bitkileri gölgeli bir alanda tutun.