Ölen biberiye çalıları nasıl kurtarılır

Rosemary (Rosmarinus officinalis) birçok zararlı ve hastalık sorununa direnebilir, ancak zayıflayan veya vurgulanan bitkiler sorunlara bulaşabilir. Çalı, ABD Tarım Bakanlığı bitki dayanıklılığı 8 ila 10 arasında yetişir; ancak aynı zamanda herhangi bir iklimde bir saksı bitkisi olarak gelişir. Zararlı ve mantar biberiye de öldürebilir, ancak toprak veya saha koşulları, ortak sorunlardır. Biberiyeyi ölmeye başladıktan sonra kurtarmayı zor ya da imkansız hale getirebilir, ancak hızlı tanı ve tedavi bazen başarılı olduğunu kanıtlar.

Kış donmaları bir biberiye çalılığını öldürebilir, ancak ilkbaharda sıcaklığın ısınmasına kadar açık olmaz. Her daim yeşil meyveler renklerini kaybetmeye başlar, kuru ve kırılganlaşır ve sonuçta tamamen kahverengi veya sarı olur. (ref 3) Az miktarda dondurma hasarı, birkaç şurubu öldürür, büyük hasar kökleri ve bitkileri tamamen öldürürken, bitkiyi kurtarmanıza izin verir. Hasar gören dalları, izopropil alkol ile dezenfekte edilmiş budama makası kullanarak en yakın sağlıklı oduna geri koyun. Sağlıklı kökler ve kalan canlı dallar genellikle ilkbahar ve yaz boyunca hayatta kalacak ve yeni büyümeye girecektir. Biberiye içeceğini bir tencerede büyütüp içeride kızdırarak ya da kısa donma beklendiğinde bir donuk battaniye ile kaplayarak gelecekteki stresleri önleyin.

Kolayca ıslanıp ya da sulanan yerler, biberiye bitkilerini yavaşça öldürür. Biberiye yaz aylarında daha fazla nemi tolere edebilir, ancak ıslak kış toprakları ya kök boğarak ya da katı donarak bitkiyi öldürür. Biberiye iyi drene edilen toprakları ve ılımlı nem koşullarını tercih eder. Kazılayın ve çalıları, iyi drene edilmiş, tam bir güneş bahçe yatağına nakledin veya alt boşaltma delikleriyle birlikte bir kapta nakledin. Su biberiye haftada bir kez yağış olmadığında ve toprağın en üst 1 ila 2 inçinde kuru hissedildiğinde, her sulamada 1 inçten fazla su sağlamaz.

Mantar sorunları tipik olarak ıslak zeminle birlikte ele alınır. Kök ve taç çürümesi, Phytophthora spp. mantar, büyüme geriliği veya dal ölümüne neden olur. Biberiye sprigs sarı ve kuru, kök ve köklerin tabanı yumuşak, duygusal hale gelir ve kötü koku üretir. Biberiye daha iyi drenaj olan bir bölgeye taşınır ve toplandıktan sonra sulanmayı bırakırsanız, kökler çok hasar görmezse yaşayabilir, ancak çalıların çoğunda kök çürümesinden kurtulamayabilir. Biberiye iğnelerinde beyaz bir toz olarak bulunan toz halindeki küf mantarı, kuru koşulları ve 60 ila 80 derece Fahrenhayt arasında sıcaklığı tercih eder. Biberiye’ye tam, gün boyu güneş ışığı vererek ve sporları durulamak için erken saatlerde yaprakları suyla püskürterek küf sorunlarını en aza indirebilirsiniz. Aşırı enfeksiyonlar için, küflenmiş dalları dezenfekte makaralarla kesin böylece geri kalan sağlıklı dallar iyileşebilir.

Çeşitli böcekler biberiye bitkilerinde, böcekler, yaprak bitleri ve beyaz sinekler de dahil olmak üzere beslenirler. Biberiye, istila çok şiddetli olmadığı sürece veya bitki zaten soğuk veya su stresi ile zayıflamadıysa, zararlı zararlarından genellikle kurtulur. Armut şeklinde yaprak bitleri sapların alt tarafına beslenir. Küfür böcekleri, kusmaya benzeyen beyaz, köpüklü bir kalıntı bırakıyor. Her ikisini de biberiye dışına keskin bir su püskürterek durulayarak veya zararlıları bitene kadar bitkiyi beş günlük aralıklarla hazır kullanılmış bir böcek ilacı sabunu ile ıslatın. Su spreyleri ve sabun ürünleri beyaz sinekleri kontrol etmeye de yardımcı olabilir. Sinekler ve larva cesaretini kırmak için bitkiler su ile birkaç kez püskürtün. Biberiye çevresine sarı yapışkan tuzaklar veya yansıtıcı malçlar da beyaz sinek sorunlarını en aza indirgeyebilir.

Erken iğne ölümü, iğne uçlarının sararması veya genel yanık görünüş, herbisitler, zirai ilaçlar veya uygun olmayan gübrelemelerden kaynaklanan kimyasal hasarları gösterebilir. Rüzgar spreyi amaçlanan hedefin ötesine taşırken ortaya çıkan herbisit kayması, yaprak dökülmesine neden olur veya tüm bitkiyi öldürür. Etkilenen dalları budamak kimyasallerin kök salmasına neden olmazsa bitkinin iyileşmesine izin verebilir. Gübrelerin aşırı kullanılması, özellikle konteyner yetiştirilen bitkilerde, toprakta gübre tuzlarının oluşmasına neden olabilir. Biberiyeye derinlemesine sulanır, böylece fazla nem yaz aylarında en az aylık olarak bir kere tabağın altından serbestçe boşalır ve fazla tuz alınır.

Gübreler, biberiye çalıları için nadiren gereklidir, özellikle toprağın az miktarda gübrelemesini sağlayan bahçe yataklarında yetiştirilenler. Saksı bitkileri veya son derece zayıf topraklarda yetiştirilen bitkiler, bitki yavaş yavaş büyür veya bodur soluk sarı iğneler geliştirirse besin eksikliği çekiyor olabilir. İlkbaharda genel amaçlı bir gübrenin uygulanması, bitkinin iyileşmesine yardımcı olacak kadar besleyici madde sağlamalıdır. Paket talimatlarını izleyin veya 1/2 çay kaşığı çözünür bir 24-8-16 karışımı 1 galon su ile karıştırın ve biberiye ile solüsyonu su haline getirin. Doğrudan yapraklara gübre uygulamaktan kaçının, çünkü iğneler zarar görebilir.