tıkalı burun nasıl rahatlatılır

Burun tıkanıklığı – tıkalı burun – burun içindeki dokular ve kan damarları fazladan sıvı ile şiştiğinde olur. Soğuk algınlığı, influenza, toza alerji, polen ve hayvan tüyleri veya tütün dumanından kaynaklanan iritasyon tümüyle burun tıkanıklığına neden olabilir. Yetişkinler ve daha büyük çocuklar için burun tıkanıklığı can sıkıcıdır ve uyku ve rahatlığı bozar, bebekler için yeme ve nefes alma zorlaşabilir ve tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyulabilir.

Burnun astarlarının şişmesini azaltmak ve tıkanıklığı hafifletmek için psödoefedrin içeren oral dekonjestanlar kullanın. Herhangi bir ilaç kullanırken, etiketleri okumaya devam edin, talimatları izleyin ve herhangi bir alerjinin farkında olun. Yüksek tansiyonlu insanlar psödoepedrin almadan önce sağlık uzmanına danışmalıdır.

Eğer burnunuzun tıkanıklığı alerjilerden kaynaklanıyorsa, mukus üretimini azaltmak için antihistaminikler kullanın. Uykudan kaçınmak için gün boyunca uykulu olmayan bir antihistaminik asit kullandığınızdan emin olun.

Tıkalı burnunuzu hafifletmek için hafif burun tıkanıklığı spreyini 3 günden az kullanın. Bu tip spreyleri 3 günden fazla kullanmayın çünkü hafif burun tıkanıklığı gidericilerinin aşırı kullanımı, ilacın rebound etkisi nedeniyle burun tıkanıklığının başlıca nedeni olabilir. Tuzlu su damlaları, yatıştırıcı burun tıkanıklığında çok yardımcı olabilir ve burun tıkanıklığına sebep olmaz.

Burnunuz kuru ve üfleme boğazını hissederse, çatlamadan saklamak için az miktarda petrollü jöle uygulayın.

Bir ultrasonik buharlaştırıcı veya serin bir nemlendirici kullanarak evdeki hava nemini artırın.

Tıkanık bir burun rahatlatmak için buharı teneffüs edin. Bunu yapmak için, potu yarıya kadar suyla doldurun. Birkaç dakika kaynatın ve 1 ila 2 çay kaşığı ekleyin. Vicksub Vaporub’dan. Birkaç saniye karıştırın ve sonra buharı tutmak için kapağı kapla örtün. Isıyı kapatın ve geriye kalanınız omzunun kenarlarına asılmış olarak başınızın üstüne havlu koyun. Kapağı açın ve dikkatle tencerenin üzerine yaslayın. Bunu yaparken başınızı ve potu havluyla (buhardan kaçmasına izin vermeyin) ve buharda nefes alın.

Su terapisi yapmayı deneyin. Sulu kalırsanız burnunuzdaki membranöz astarların doğal nemi kuru kalmayacaktır. Meyve suyu, çay ya da çorba tıkanmış burunların hafifletilmesi için iyi yardımcı maddelerdir.

Tıkanıklık, yattığınızda solunumunuzu zorlaştırır. Dik durun veya nefesinizi rahatlatmak için başınızı kaldırın.

Mukusu çıkarmak için burnunu uçurun, ancak hafifçe yapın. Virüsün yayılmasını önlemek için mendil yerine bir doku kullanın.

Sırtınızda, göğüslerinde, burnunun üstünde veya nefes alıp vermeye yardım etmek için burnunuzla üst dudağınız arasındaki boşluğa Vicks gibi mentol topikal ovuşlar uygulayın.

Burnunuzun köprüsünü hafifçe masaj yapın. Başparmak ve işaret parmağınızı kullanarak burnunuzun köprüsünde yumuşak bir yukarı ve aşağı hareketi uygulayın; böylece rahat nefes alabileceksiniz.

Yatıştırıcı bir sıcak banyoyla kendinizi şımartın. Buhar burununuzu mukus boşaltmak için kolaylaştırarak, şişmiş mukus zarlarınızı küçültmek suretiyle tıkalı burnunuzu rahatlatacaktır.

Daha hızlı iyileşme sürecine izin vermek için çok fazla dinlenin. Nefes almayı kolaylaştırmak için başınızı kaldırın.