zona hastalığından nasıl kurtarılır

Zona hastalığına karşı tedavi, bir takım stratejileri içerir ve belirli bir kişide zona iltihabı enfeksiyonunu temizlemek için birkaç farklı girişim yapmak gerekebilir. Zona’yı düzgün şekilde tedavi etmek, reçeteli ilaçlar gerektirir ve zona görüldükten sonra mümkün olan en kısa zamanda bir doktora danışmalısınız. Zona hastalığının ağrısı, postherpetik nevralji (PHN) adı verilen kronik bir duruma dönüşürse, zona cipsleri artık mevcut olmadığı sürece devam ederse, ilave tedavi gerekebilir.

Zona ile ilgili döküntü gelişimini fark ettikten sonra mümkün olan en kısa sürede doktorunuzu ziyaret edin. Zona köpükleri, sıvı dolu kabarcıklarla birlikte kırmızıdır ve vücudun bir tarafında, genellikle kalça ve gövde arasında, ancak bazen de baş ve yüz boyunca oluşur. Mayo Clinic’e göre, antiviral ilaçlar üç gün içinde başlandığında etkili olduğu için erken tedaviye başlanması önemlidir.

Doktorunuzun önerdiği gibi kortikosteroidler, ağrı kesiciler ve topikal ajanlar kullanın. Seth John Stankus ve Eisenhower Ordusu Tıp Merkezi meslektaşlarına göre, tavsiye, dozlar arasındaki ağrıyı önlemenize izin veren bir ağrı giderme takvimi oluşturmaktır.

Ağrılar cildinizin kaybolması sonrasında devam ederse doktorunuza haber verin. Bu, bazı trisiklik antidepresanların ve antikonvülzanların yanı sıra topikal lidokain ve muhtemelen diğer tedavileri de içeren ilave tedaviyi gerektiren PHN’nin varlığına işaret eder. Bu terapiler için doktorunuzun önerilerini izleyin.

Zona genetiği aşısı, zehirlenmeleri olan insanlarda bile başka bir salgın geliştirme şansını azaltmak için kullanılabilir; bkz. Kaynaklar.